Materiał Partnera Wiza turystyczna. Kiedy jest potrzebna?

Wiza turystyczna. Kiedy jest potrzebna?

Wyjazd na wakacje marzeń często wymaga nieco więcej zachodu niż kupienie biletów lotniczych i zarezerwowanie hotelu. Do niektórych krajów będzie nam potrzebna wiza turystyczna. To dokument uprawniający do wyjazdu i przebywania w danym kraju w celach wypoczynkowych. W załatwieniu formalności związanych z uzyskaniem wizy pomagają biura turystyczne. Poznajmy szczegóły!

 

Lista 79 krajów, w których obowiązuje wiza turystyczna

Bez wizy turystycznej nie dostaniemy się do 79 krajów. Dodatkowe zezwolenie poza paszportem będzie nam potrzebne:

  • w Europie na terytorium 2 krajów: Rosji i Białorusi,
  • w Azji na terytorium 36 krajów: Afganistan, Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Bahrajn, Bangladesz, Bhutan, Chiny, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Jemen, Jordania, Kambodża, Katar, Kazachstan, Korea Północna, Kuwejt, Laos, Liban, Malediwy, Myanmar, Nepal, Oman, Pakistan, Sri Lanka, Syria, Tadżykistan, Timor Wschodni, Turcja, Turkmenistan, Uzbekistan, Wietnam, Zjednoczone Emiraty Arabskie,
  • w Afryce na terytorium 46 krajów: Algieria, Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, Dżibuti, Egipt, Erytrea, Etiopia, Gabon, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Kenia, Komory, Kongo, Demokratyczna Republika Konga, Lesotho, Liberia, Libia, Madagaskar, Malawi, Mali, Mauretania, Mozambik, Namibia, Niger, Nigeria, Republika Środkowoafrykańska, Republika Zielonego Przylądka, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Sudan Południowy, Tanzania, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy św. Tomasza i Książęca, Zambia, Zimbabwe,
  • w Ameryce Północnej na terytorium 2 krajów: Kuba, Montserrat,
  • w Ameryce Południowej na terytorium 2 krajów: Gujana, Surinam,
  • w Australii i Oceanii na terytorium 10 krajów: Australia, Fidżi, Mikronezja, Nauru, Palau, Papua-Nowa Gwinea, Tonga, Tuvalu, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona.

Jeszcze niedawno potrzebowaliśmy wizy turystycznej, aby dostać się do USA. Od 11 listopada 2019 roku Polacy już nie potrzebują wiz, aby do 90 dni przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych.

 

Jak wyrobić wizę turystyczną?

W celu uzyskania wizy turystycznej musimy złożyć wniosek ze zdjęciem i paszportem oraz uiścić opłatę konsularną. Szczegółowa procedura wyrabiania wizy turystycznej może się różnić w zależności od kraju. Dlatego należy sprawdzić informacje na portalu Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub skorzystać z usług biura turystycznego, z którym planujemy nasz wyjazd. Agencja Turystyczna ITA pomaga w załatwieniu wszystkich formalności, nie tylko klientom indywidualnym, ale również pracownikom firm, organizującym wyjazd służbowy. Wniosek wizowy składamy online.

Z Agencją Turystyczną ITA zorganizujemy też niezapomniany urlop. Biuro podróży ma bogatą ofertę wyjazdów w Polsce i za granicą, samolotem i autokarem, dla osób chcących wypoczywać pod palmami, jak również tych nastawionych na aktywne zwiedzanie.

 

Wiza turystyczna a ubezpieczenie turystyczne

W niektórych krajach konieczne jest posiadanie wizy turystycznej i ubezpieczenia turystycznego na czas, kiedy będziemy w nim przebywać. Z takim wymogiem spotkamy się m.in. w Białorusi, Indiach, Egipcie, Ghanie, Gujanie, Nepalu, Nigerii oraz na Kubie. W Agencji Turystycznej dowiemy się szczegółów i wykupimy niezbędne ubezpieczenie.  Warto skorzystać z kompleksowej oferty i cieszyć się fantastycznym wyjazdem.

Podziel się