Artykuł sponsorowany Rodzinne wakacje w Górach Izerskich

Rodzinne wakacje w Górach Izerskich

Południowa Polska to wiele malowniczych pasm górskich, począwszy od Bieszczad na wschodzie po Karkonosze na zachodzie. A na najbardziej zachodnim końcu naszego kraju znajdują się Góry Izerskie. Nie są to góry wysokie, ale przecież wysokość to jeszcze nie wszystko. Znajdują się pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój a ich wysokość sięga około tysiąca m n.p.m. Znajdziemy tu malownicze łąki, łagodne szczyty i urokliwe górskie potoki.

W Góry Izerskie z rodziną

Izery to najzimniejsze, najciemniejsze góry Polski. Panuje tu ostry, syberyjski klimat, opady roczne są stałe i dość obfite, a temperatura dobowa nawet latem nie sięga 20 st. Celsjusza. Góry Izerskie są prawie płaskie, dlatego są to idealne góry na piesze wędrówki nawet z małymi dziećmi. Łagodne podejścia i malownicze szczyty oferują możliwość spacerowania także z wózkiem dziecięcym. Turystyka rowerowa po tych górach to także przyjemność, a jazda rowerem z przyczepką nie sprawi trudności. Dla osób które nie uprawiają aktywnej górskiej turystyki rowerowej, wypożyczalnie oferują rowery elektryczne. Bogata baza noclegowa oferuje zarówno hotele, pensjonaty, jak i pokoje do wynajęcia w pięknie położonych miejscowościach. Świeradów Zdrój, miejscowość położona w zachodniej części Gór Izerskich to nie tylko malownicze miasto, ale także ośrodek uzdrowiskowy, gdzie można skosztować wód leczniczych bogatych w wapń i magnez. Ciekawostką Gór Izerskich jest „najciemniejsze miejsce w Polsce” czyli polsko-czeski Izerski Park Ciemnego Nieba, funkcjonujący od 2009 roku. Z powodu braku w pobliżu dużych ośrodków miejskich, niebo w dolinie rzeki Izery jest 40-krotnie ciemniejsze, niż w mieście. Można tu wyraźnie dostrzec Drogę Mleczną i całe mnóstwo gwiazd. Był to jeden z pierwszych takich obszarów w Europie.

Atrakcje turystyczne Gór Izerskich

W Górach Izerskich można też znaleźć strome podejścia. Należą do nich:

  • szlak ze Szklarskiej Poręby do Schroniska na Wysokim Kamieniu,

  • szlak z Orlego do Mostu na Izerze,

  • podejście ze Świeradowa na Stóg Izerski.

Ze Świeradowa Zdroju funkcjonuje kolejka gondolowa, którą można dostać się z miasta pod szczyt Stogu Izerskiego. Z kwater w Harbulówce do stacji kolejki jest niedaleko, a taka wycieczka to latem idealna opcja dla tych, którzy z różnych względów nie mają ochoty na wspinaczkę. Zimą natomiast gondole wożą na górę narciarzy, którzy korzystają ze świetnie utrzymanego stoku narciarskiego w Świeradowie. Dzięki temu, że panuje tu surowy klimat porównywalny do arktycznego, a także dzięki obfitym opadom śniegu na stokach Gór Izerskich nigdy nie brakuje białego puchu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas