Artykuł sponsorowany Mapy morskie do nawigacji. Charakterystyka

Mapy morskie do nawigacji. Charakterystyka

Mapy nautyczne, czyli mapy morskie mogą zostać podzielone na kilka kategorii. Jednak najważniejsze z nich to te, dzięki którym możliwe jest bezpieczne nawigowanie okrętem na wyznaczonym kursie. Dawniej do tego celu służyły dokumenty w formie papierowej, na których nawigator wykreślał tak zwaną drogę przejścia (bezpieczną trasę żeglugi). W dzisiejszych czasach, dzięki rozbudowanej technologii wszystko odbywa się drogą elektroniczną. W czasie rzeczywistym kapitan jednostki ma możliwość kontroli prowadzonej nawigacji, podglądu prognozowanych warunków pogodowych.


Mapy morskie – podział

Mapy nautyczne dzieli się na dwie kategorie – mapy informacyjne oraz nawigacyjne. Do map informacyjnych zalicza się między innymi:

  • mapy średnich warunków pogodowych (głównie prędkości i kierunku wiatru w poszczególnych miesiącach),
  • mapy prądów morskich,
  • mapy zasolenia,
  • mapy zalodzenia,
  • mapy rybackie,
  • oraz wiele innych zawierających istotne informacje dla żeglugi.

Najbardziej pożądanymi są jednak mapy nawigacyjne, dzięki którym możliwe jest bezpieczne prowadzenie nawigacji.


Charakterystyka map morskich

Główne elementy, jakie zawarte są w mapach morskich, dzięki którym możliwe jest bezpieczne nawigowanie to informacje dotyczące takich detali, jak ukształtowanie danego wybrzeża, informacje o dnie morskim, głębokości, informacje o portach, prądach morskich, jak również o wszelkich zagrożeniach czyhających pod powierzchnią wody – takich jak np. wraki statków.

W zależności od skali mapy morskie mogą zostać podzielone na:

  • mapy generalne,
  • mapy brzegowe,
  • mapy podejścia,
  • plany.
Specjalista z firmy eNavigare.pl - Unicorn Poznań Sp. z o.o. zauważa: Należy pamiętać, że nie licząc globusa, żadna mapa nie jest w stanie dokładnie odzwierciedlić zniekształceń na płaszczyźnie. Właśnie dlatego tak istotne jest odpowiednie odwzorowanie wszelkich informacji w sposób, który ma zapewnić statkom jak najwięcej danych do bezpiecznej żeglugi. Istotny w tym procesie jest odpowiedni rzut. Mapa, która będzie wykorzystywana do nawigacji morskiej, musi zatem być wykonana w odpowiednim rzucie, dzięki któremu możliwe będzie odwzorowanie wszelkich kątów. Kierunki, jakie wykreślane będą na mapie, muszą być dokładnym odzwierciedleniem rzeczywistego kursu obranego przez statek. Taki model (zachowanie wierności kątów przy pewnym zniekształceniu odległości) zapewnia odwzorowanie Mercatora.


Mapy morskie – konieczne na każdym statku

Niezależnie od wielkości jednostki poruszającej się po wodach morskich, każda musi posiadać aktualne mapy nawigacyjne, dzięki którym w bezpieczny sposób będzie można nawigować i unikać wszelkich niebezpieczeństw. Poruszanie się na wodach wymaga jednak nie tylko doświadczenia w żegludze, ale przede wszystkim istotnej wiedzy dotyczącej nawigowania. Poprzez mapy morskie, kapitan oraz nawigator mają możliwość bezpiecznego wyznaczenia kursu. Dzięki temu można uniknąć na przykład niekorzystnych prądów pływowych, gór lodowych czy niebezpieczeństw, które czekają na statki nad i pod powierzchnią wody. W tym przypadku mapa morska to nieocenione narzędzie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas