Materiał Partnera Jakie polskie obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO warto zobaczyć?

Jakie polskie obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO warto zobaczyć?

Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafiają wyjątkowe zabytki, które są objęte ochroną. Do tej pory na liście polskich obiektów znajduje się szesnaście pozycji. Zabytkowe budynki sakralne to nie tylko miejsca ważne dla osób wierzących, ale również obiekty o ogromnej wartości historycznej i kulturowej. Jakie budynki warto zobaczyć i czym jest innowacyjna metoda zwiedzania, czyli spacer online?

Czym jest spacer online?

Spacer online to innowacyjny sposób zwiedzania, który został stworzony z myślą o osobach, niemogących pojawić się w danym miejscu osobiście. Pozwala on na obejrzenie obiektu, dzięki technologii 3D. Jest to możliwe między innymi, dzięki Fundacji Zdrowia i Kultury, której siedziba znajduje się w Warszawie. Spacery online to doskonały sposób na szybkie obejrzenie obiektu i dokładne zapoznanie się z jego architekturą. Polecane w szczególności uczniom i studentom – już w kilka minut można przenieść się w wybrane miejsce i rozpocząć zwiedzanie. Zwiedzanie w technologii 3D to również dobry sposób na to, by zadecydować, czy warto wybrać się w dane miejsce. Spacer oferuje strona internetowa Świątynia3D.pl .

Najważniejsze obiekty UNESCO

Wśród najważniejszych obiektów, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, można wymienić przede wszystkim:

  • Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach – została ponownie wzniesiona w XVIII wieku, natomiast wcześniejszy budynek powstał w 1616 roku. Służy jako kościół parafii rzymskokatolickiej.
  • Świątynia Kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku (dawna cerkiew greckokatolicka) – najstarsza cerkiew w polskich Karpatach. Data powstania to 1600 lub 1604 roku (w zależności od źródła).  Można w niej obejrzeć m.in. ikony karpackie.
  • Drewniany gotycki kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej – jego powstanie jest datowane na XII wiek. Z powodu kradzieży tryptyków, obecnie w kościele można zobaczyć ich kopie, natomiast oryginały zostały przeniesione do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
  • Rzymskokatolicki kościół pomocniczy parafii w Uściu Gorlickim (dawna greckokatolicka cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu) – klasyczny przykład łemkowskiej architektury cerkiewnej. Powstał w drugiej połowie XVII wieku.
  • Kościół pw. św. Filipa i Jakuba na pograniczu wsi Sękowa i Siary – jeden z najcenniejszych kościołów drewnianych. Powstanie jest datowane na początek XVI wieku.
  • Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim – przykład drewnianej architektury gotyckiej, wzniesiony w XV wieku.

Wszystkie te obiekty można obejrzeć online, dzięki wcześniej już wspominanemu wirtualnemu spacerowi. Warto dodać, że spacer online nie jest grafiką, a wszystkie wykorzystane w nim obrazy 3D zostały stworzone, dzięki fotografii cyfrowej – są w 100% odzwierciedleniem obiektów.

Podziel się