Artykuł sponsorowany Wymagania dotyczące transportu towarów niebezpiecznych

Wymagania dotyczące transportu towarów niebezpiecznych

Termin ADR na gruncie spedycji odnosi się zarówno do transportu towarów niebezpiecznych, jak i umowy europejskiej regulującej transport drogowy towarów i ładunków niebezpiecznych. Znajdziemy w niej wymagania dotyczące między innymi znakowanie pojazdów i opakowań, zapisów w dokumentach przewozowych. Jak zatem powinien wyglądać bezpieczny przewóz tych ładunków?

Europejska konwencja ADR

Transport krajowy oraz międzynarodowy towarów niebezpiecznych podlega ścisłej kontroli pod względem bezpieczeństwa. Obejmuje to nie tylko formalności związane z dokumentacją przewozu, ale również stosowanie odpowiednich pojazdów, a także procedury dotyczące przebiegu transportu. Pewne utrudnienie w realizowaniu postanowień umowy ADR stanowi fakt jej aktualizacji w każdym roku nieparzystym.

Od 1 stycznia 2019 obowiązuje konwencja w zmienionym wydaniu 2019-2021. Różnice w stosunku do wydania poprzedniego obejmują między innymi usunięcie podpunktu dotyczącego przewozu maszyn lub urządzeń zawierających towary niebezpieczne podzespołach albo w wyposażeniu. Wprowadzona została nowa klasyfikacja dla przedmiotów zawierających towary niebezpieczne, czyli dla tych, które wyposażone są w integralne elementy zawierające jeden lub więcej materiałów niebezpiecznych, a które nie mogą zostać usunięte podczas transportu. Ponadto wprowadzone zostały nowe definicje, usunięte zostały niektóre przepisy przejściowe, a ustanowione nowe.

Szczególne znaczenie dla przedsiębiorstw oferujących usługi transportowe czy też w inny sposób bezpośrednio zaangażowanych w transport ADR ma obecność wyznaczonego doradcy do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych. To warunek konieczny, by realizować tego typu przewozy. Osobą tą może być osoba, która:

  • ma wykształcenie wyższe;
  • nie była karana za przestępstwo  przeciw wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu oraz bezpieczeństwu powszechnemu;
  • ukończyła kurs doradcy oraz zdała kończący go egzamin.

Regulacje obejmują też między innymi kierowców, którzy muszą posiadać specjalne zaświadczenia ADR zdobywane w toku odpowiedniego kursu.

Przewóz towarów niebezpiecznych

Towary niebezpieczne ujęte w umowie ADR podzielone są na trzynaście klas. Obejmują one między innymi materiały i przedmioty wybuchowe, gazy, materiały ciekłe zapalne, a także materiały żrące, trujące, promieniotwórcze oraz wiele innych. Poszczególnym klasom przypisywana jest jedna z trzech grup pakowania:

  • I – dla towaru, który stwarza duże zagrożenie;
  • II – dla towaru, który stwarza średnie zagrożenie;
  • III – dla towaru, który stwarza małe zagrożenie.

Ponadto poszczególnym typom nadawane są kody identyfikacyjne, które w większości nawiązują do nazewnictwa zagrożeń w języku angielskim.

Częste zmiany przepisów dotyczące transportu ADR sprawiają, że firmy, których działalność wymaga użycia materiałów niebezpiecznych stają przed trudnym zadaniem, jakim jest nadążanie za kolejnymi aktualizacjami. W rozwiązaniu tego problemu pomoże nam firma taka jak firma spedycyjna Maximus, która oferuje przewóz ADR zgodnie z najnowszymi wytycznymi. Zaangażowanie odpowiednio wykwalifikowanych osób w tym procesie jest wymagane przez przepisy, dlatego wybór przedsiębiorstwa, które w tym właśnie się specjalizuje, jest optymalnym rozwiązaniem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas