Materiał Partnera Co warto wiedzieć o transporcie międzynarodowym?

Co warto wiedzieć o transporcie międzynarodowym?

Branża TSL (transport, spedycja, logistyka) przeżywa obecnie swój rozkwit. Przewozem towarów są zainteresowane nie tylko wielkie ośrodki handlowe, ale i coraz częściej mniejsze firmy. To właśnie one coraz częściej potrzebują usług transportowych, w tym transportu międzynarodowego. Otwarte granice sprzyjają usługom przewozowym, lecz w praktyce nie jest to takie proste zadanie.

Czym jest dokładnie transport międzynarodowy?

Dla osoby nie będącej w branży, transport międzynarodowy oznacza wywiezienie towaru za granicę kraju. Jednak osoby zajmujące się tym na co dzień, wiedzą, że definicja jest nieco bardziej złożona. W związku z tym, że Polska jest częścią Unii Europejskiej, transport towarów z Polski do innego kraju członkowskiego zgodnie z przepisami zostanie określony mianem “wewnątrzwspólnotowej usługi”. Natomiast transportem zagranicznym będziemy mogli określić przewóz towarów:

  • z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia poza terytorium Unii Europejskiej,
  • z miejsca nadania poza Unią Europejską do miejsca przeznaczenia w Unii,
  • z miejsca nadania poza UE do miejsca przeznaczenia poza UE, jeśli część trasy przebiega przez kraj/kraje UE,
  • z miejsca nadania na terenie UE do miejsca przeznaczenia poza terytorium UE lub z miejsca nadania poza UE do miejsca przeznaczenia w UE, jeśli trasa w pewnym stopniu przebiega przez terytorium innego państwa/państw członkowskich niż kraj docelowy.

Jak wybrać odpowiednią firmę transportową?

Wybór dobrej firmy transportowej to niełatwe zadanie. Na rynku jest wiele przedsiębiorstw świadczących tego typu usługi, jak więc wybrać to, które spełni nasze oczekiwania? Zwróć uwagę na:

  • Doświadczenie. Firmy, które mają duże doświadczenie, np. S.T.L. "Lugras" Lucjan Igras, mogą liczyć na duży kredyt zaufania wśród klientów.
  • Odpowiednie samochody. Firmy transportowe muszą dysponować odpowiednią flotą samochodową. Zwróć uwagę czy dana firma posiada takie pojazdy jak tele naczepa, ciężarówka z plandeką lub inne auta niezbędne do przewozu istotnych dla ciebie towarów.
  • Podejście do klienta. To kolejna ważna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Otwartość na potrzeby klienta sprawia, że firma na start dostaje plusa.

Spedycja a transport

Chociaż te pojęcia są czasem używane zamiennie, jest między nimi istotna różnica. Transport zagraniczny dotyczy samej czynności przewozu towaru. Natomiast spedycja jest pojęciem szerszym i dotyczy niezbędnych czynności przy transporcie, m.in. sporządzenia niezbędnych dokumentów, nadania i odbioru towaru, zorganizowania rozładunku, ubezpieczenia towaru itp.

Opracowanie:

S.T.L. "Lugras" Lucjan Igras

Krzeszów Górny 76

Podziel się