Materiał Partnera Wady i zalety transportu lotniczego

Wady i zalety transportu lotniczego

Transport lotniczy to jedna z bardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi transportu. Ma sporo zalet, jednak posiada też pewne wady. Warto poznać pełen jego obraz i być świadomym wszystkich za i przeciw dotyczących tego sposobu przewożenia towarów.

Zalety transportu lotniczego

Choć w mediach od czasu do czasu pojawiają się doniesienia o katastrofach lotniczych, to i tak ten środek transportu wciąż pozostaje najbezpieczniejszym. O wiele częściej dochodzi do wypadków samochodowych, przez co zwykle nie bywa o nich głośno. Katastrofy lotnicze są bardziej spektakularne, a więc i bardziej atrakcyjne dla mediów, toteż wydawać się może, że zdarzają się regularnie.

Dużą zaletą tego rodzaju transportu jest również ogromna prędkość jaką mogą rozwinąć samoloty. Dzięki niej możliwe jest bardzo szybkie przemieszczanie się między dwoma miejscami, nawet na długich dystansach. W końcu samoloty nie stoją w korkach, a czas ich przelotu nie jest zależny od ruchu ulicznego. Szybkość transportu lotniczego jest głównym powodem, dla którego wybierany jest do przewożenia ładunków, szczególnie na ostatnią chwilę.

Co więcej, transport drogą powietrzną często daje jedyną możliwość dotarcia w dane miejsce, trudno dostępne lub w ogóle niedostępne dla innych środków transportu. Samolot może bowiem dolecieć tam, gdzie nie dopłynie samolot, ani nie dojadą pojazdy czy pociągi.

-Warto również wspomnieć, że transport lotniczy wyróżnia się niską ingerencją w środowisko naturalne – dodaje ekspert z firmy LOGIUS EXPRESS.

Minusy transportu lotniczego

Choć transport za pośrednictwem samolotów ma wiele plusów, to nie można zapominać również o pewnych minusach. Najważniejszą jego wadą jest zdecydowanie zależność terminowości dostaw od warunków pogodowych. Opóźnienia i odwoływanie lotów to zjawiska powszechne, szczególnie w przypadku miejsc, w których występują mgły, śnieżyce, ulewne deszcze oraz innego rodzaju niekorzystne warunki pogodowe.

Kolejnym minusem transportu lotniczego jest na pewno fakt, że do transportu towaru z i do samolotu konieczne jest skorzystanie ze środków transportu drogowego. Generuje to większe koszty i wydłuża czas samego przewozu ze względu na liczne przeładunki. Wszystko to, jak również konieczność zatrudnienia wysoko wykwalifikowanej (i równie wysoko opłacanej) kadry sprawia, że ten rodzaj transportu pozostaje najdroższym ze wszystkich możliwych. Jest on więc nieopłacalny na krótkich trasach.

Ostatnią wadą transportu drogą powietrzną, o którym chcemy wspomnieć, jest stosunkowo niewielka ładowność samolotów, która uniemożliwia przewóz towarów o większych gabarytach.

Podziel się