Materiał Partnera Transport ponadgabarytowy – czym jest?

Transport ponadgabarytowy – czym jest?

Przewóz wielkogabarytowy jest procesem wymagającym dużego zaangażowania i doświadczenia w dziedzinie logistyki. Ten rodzaj transportu wymaga zupełnie innego spełnienia przepisów i norm niż powszechne przewożenie ładunków normatywnych. Z tego względu przewóz maszyn budowlanych, rolniczych bądź innych urządzeń wykraczających swoją wielkością poza przyjęte normy musi odbywać się  wyłącznie za pośrednictwem profesjonalnej firmy transportowej.

Czym jest transport wielkogabarytowy?

Transport ponadgabarytowy jest przewozem towarów, które włącznie z środkiem transportu swoją masą i rozmiarem przekraczają prawnie dozwolone normy dotyczące poruszania się po drogach. Z reguły przewozem ponadgabarytowym jest ten, którego wymiary przekraczają 16,5 m długości, 2,5 m szerokości oraz 4 m wysokości pojazdu transportowego łącznie z przewożonym ładunkiem.

Każdy przewóz ponadgabarytowy jest inny, a co za tym idzie wymaga nie tylko kompleksowego, ale również indywidualnego podejścia. Bardzo ważnym elementem całego przewozu wielkogabarytowego jest proces planowania, w którym uwzględnia się istotne szczegóły dotyczące m. in. doboru pojazdu oraz przebiegu trasy. Na tym etapie bardzo często korzysta się z wiedzy i doświadczenia ekspertów z dziedziny logistyki, którzy pomogą zaplanować przewóz w najbardziej optymalny, sprawny i oczywiście bezpieczny sposób.

Organizacja przewozu ponadgabarytowego

Decydując się na skorzystanie z usługi transportu ponadgabarytowego należy bardzo szczegółowo zaplanować jego przebieg. Przede wszystkim istotny jest odpowiedni dobór pojazdu, którym bezpiecznie transportowany będzie ładunek. Takie pojazdy posiada np. firma Grupa Tornado-Trans Mtd. Następnie należy określić szczegółowy przebieg trasy przejazdu uwzględniając warunki panujące na drogach, możliwość wystąpienia wiaduktów kolejowych uniemożliwiających przejazd pojazdów ciężarowych bądź zakaz wjazdu na drogę przez samochody ciężarowe. Wybrana trasa powinna pozwolić na szybkie, ale również i bezpiecznie przetransportowanie ładunku wielkogabarytowego.

Jak wiadomo transport ponadgabarytowy wymaga również posiadania odpowiednich dokumentów. Istotne jest uzyskanie wszelkich koniecznych zezwoleń, które są niezbędnym dokumentem uprawniającym do przewożenia po drogach publicznych towarów przekraczających standardową wielkość. Nie należy również zapominać o ubezpieczeniu ładunku na czas transportu.

Podczas przewożenia towarów istotne jest także określenie metod załadunku i rozładunku. O ile w przypadku ładunków o standardowych wymiarach nie jest to zbyt kłopotliwe, to w przypadku ponadgabarytowych towarów proces ten wymaga wcześniejszego skrupulatnego zaplanowania.

Bez względu na to, jaki rodzaj ładunku przewozimy każdy ponadgabarytowy transport wymaga szczegółowego podejścia. Decydując się na usługę tego rodzaju przewozu należy zaplanować nie tylko dobór właściwego pojazdu, ale bardzo ważne jest także skrupulatne rozplanowanie trasy oraz metod załadunku i rozładunku. Planując przewóz wielkogabarytowy należy również pamiętać o wcześniejszym uzyskaniu wszystkich niezbędnych ubezpieczeń i zezwoleń. Wybierając ponadgabarytowy przewóz warto skorzystać z usług transportowych oferowanych przez doświadczoną firmę, która kompleksowo zajmie się obsługą zarówno transportową jak i logistyczną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas