Materiał Partnera Rodzaje naczep wykorzystywane w transporcie towarów

Rodzaje naczep wykorzystywane w transporcie towarów

Poszukując firmy transportowej, która będzie w stanie wykonać dla nas dane zlecenie, warto w pierwszej kolejności zweryfikować czy posiada ona odpowiedni sprzęt do transportu naszego towaru. Obecnie firmy transportowe wykorzystują szeroką gamę naczep, które dedykowane są do konkretnych rodzajów towaru. W dzisiejszym wpisie przedstawimy pokrótce każdą z nich, aby ułatwić Wam ostateczny wybór.

Firanka

Firanka to naczepa, której boki przesłonięte są specjalną kurtyną. Jest ona zsuwana na czas załadunku i rozładunku. Jej budowa pozwala na bardzo wygodny rozładunek niezależnie od miejsca naczepy, w którym znajduje się przewożony towar. Ładunek przewożony na firance zazwyczaj jest zabezpieczony specjalnymi pasami.

Chłodnia oraz izoterma

Chłodnia jest, jak sama nazwa wskazuje, naczepą przystosowaną do przewozu towarów, które wymagają określonej temperatury. Najczęściej chodzi o żywność, leki oraz produkty chemiczne. Naczepa posiada specjalne agregaty chłodnicze, które pozwalają na utrzymanie temperatury w zakresie -30 do +30 stopni. Co ciekawe niektóre chłodnie są wyposażone w dwie komory, które pozwalają na przewóz towarów wymagających różnych temperatur.

Izoterma jest naczepą, która utrzymuje stałą temperaturę, ale jedynie przez pewien czas. W odróżnieniu od chłodni nie jest w stanie wytwarzać określonej temperatury. Działa na zasadzie termosu.


Ruchoma podłoga

Ten typ nadwozia posiada ruchomą podłogę, która umożliwia załadunek i rozładunek towaru bez udziału człowieka. Nie ma ona dachu więc może być ładowana od góry. Najczęściej transportuje się z jej pomocą worki, palety oraz materiały sypkie.

Wywrotka

Jest to klasyczna naczepa nie posiadająca dachu. Dzięki temu możliwy jest jej załadunek od góry. Naczepa podnosi się dzięki czemu można ją bardzo szybko rozładować. Przeznaczona jest do transportu materiałów sypkich.

Cysterna

To rodzaj nadwozia w kształcie walca, które jest wykorzystywane do przewozu płynów. Wyróżniamy cysternę chemiczną, gazową oraz paliwową.

Silos

Podobnie jak cysterna ma kształt walca. Jest jednak przeznaczona do transportu sypkich materiałów jak zboże czy mąka. Rozładunek naczepy następuje przez wysyp lub wydmuch ładunku. „Po każdym rozładunku konieczne jest dokładne umycie naczepy ponieważ niedozwolone jest zabrudzenie kolejnego ładunku pozostałościami poprzedniego.” - wyjaśnia specjalista z firmy Jani-Trans, która oferuje profesjonalny przewóz materiałów sypkich

Niskopodwoziówka i platforma

Naczepa niskopodwoziowa służy przede wszystkim do transportu samochodów ciężarowych oraz maszyn rolniczych. Platforma ma charakter poziomej maczepy ładunkowej, która służy do transportu tzw. ładunków przestrzennych. Nie posiada ona ścian bocznych, które ograniczałyby wielkość przewożonego ładunku. Dlatego też konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie transportowanego towaru.

Ten krótki przegląd naczep będzie najlepszą wskazówką dla osób, które szukają firmy do przewozu konkretnego rodzaju ładunku. Jeśli dana firma transportowa oferuje transport określonego rodzaju ładunku, powinna posiadać dedykowany do tego celu, specjalistyczny rodzaj naczepy.

Opracowanie:

Jani-Trans Jarosław Janiak Rafał Janiak s.c.

Łuków , Zimna Woda 106

Podziel się