Materiał Partnera Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu transportu kruszywa?

Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu transportu kruszywa?

Transport materiałów sypkich, jest trudny do przewożenia, gdyż wymaga określonych, specjalnych zabezpieczeń. Najważniejsze jest to, aby taki ładunek nie sprawiał zagrożenia na drodze, głównie poprzez wysypywanie się. Kruszywo, dzięki swoim właściwościom ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, ale do transportu, wymaga zastosowania specjalnych wywrotek. W tym artykule podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę korzystając z usług transportowych.

Właściwości i zastosowanie kruszywa

Transport kruszywa wymaga przestrzegania określonych zasad i wykorzystania odpowiedniego rodzaju pojazdów. Jest to proces dużo bardziej skomplikowany w porównaniu do przewozu ładunków stałych. Dlatego, decydując się na wynajem specjalnego transportu do kruszywa, warto postawić na sprawdzoną firmę, posiadającą doświadczenie, jak Berago Agnieszka Bacławska, działającą w Ostrołęce oraz okolicach. Kruszywo składa się z pokruszonych fragmentów skał. Wyróżnia się kruszywo drobne i grube, gdzie najbardziej znanymi są: piasek, żwir, żużel, grys oraz tłuczeń. Z kolei, ze względu na sposób pozyskiwania można wyróżnić kruszywa naturalne i sztuczne (do których zalicza się wyroby powstające w wyniku recyklingu innych materiałów). Ze względu na swoje właściwości, surowiec ten posiada szerokie zastosowanie w budownictwie, jak np. utwardzanie powierzchni dróg. 

Specjalne wymagania transportu kruszywa

Do głównych wymagań przewozu kruszywa należy szczelność skrzyni załadunkowej m.in. poprzez wykorzystanie plandeki, tym samym zapewniając bezpieczeństwo przewozu i zapobiegając zawilgoceniu towaru. Ważna jest także odpowiednia waga załadunkowa, adekwatna do ładowności wywrotek. Co więcej, materiał nie może wystawać poza burty naczepy. Powinien być równomiernie rozmieszczony w skrzyni ładunkowej ciężarówki, tym samym przyczyniając się do jej stabilności. Istotne jest, że ładunek nie może w żaden sposób ograniczać widoczności kierowcy, zasłaniać świateł, ani utrudniać poruszania się w ruchu drogowym.

Na bezpieczeństwo transportu kruszywa wpływa również przestrzeganie wszystkich zasad BHP, uprawnienia i doświadczenie wykwalifikowanych kierowców oraz rozbudowana flota profesjonalnych pojazdów. Nie bez znaczenia pozostaje także sposób rozładunku, gdzie najlepiej sprawdza się przechylna skrzynia ładunkowa we wywrotkach, umożliwiająca samorozładowanie. Wszystkie wspominane zasady mają swoje odzwierciedlenie w prawie o ruchu drogowym. Istotne jest posiadanie przez firmę wszelkich zezwoleń i licencji, uprawniającej ją do transportu materiałów sypkich. Przy wynajmowaniu transportu kruszywa, należy pamiętać, iż najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa poprzez stosowanie się do wszelkich wymagań.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas