Artykuł sponsorowany Jak bezpiecznie przewozić materiały budowlane?

Jak bezpiecznie przewozić materiały budowlane?

Żadna budowa czy remont nie może odbyć się bez odpowiednich materiałów budowlanych. Te natomiast mogą obejmować zarówno elementy konstrukcyjne dużych rozmiarów, jak i niewielkie detale wykorzystywane do wykończenia wnętrza lub elewacji. W wielu przypadkach problem stanowi dostarczenie ich na miejsce inwestycji. W poniższym artykule radzimy, jak zapewnić im bezpieczny transport.

Trudności w transporcie

Rozmiar i waga materiałów budowlanych to dwa czynniki, które wpływają sposób ich przechowywania, a także załadunku. W wielu przypadkach wykorzystuje się palety; na nich magazynuje się między innymi kostkę brukową, płytki ceramiczne, deski podłogowe, worki z cementem lub składnikami mieszanek tynkarskich, wiaderka z farbą oraz wiele innych. W przypadku prostych prac remontowych prowadzonych w jednym czy dwóch pomieszczeniach domu do przewiezienia niezbędnych produktów wystarczy samochód osobowy z pojemnym bagażnikiem. Sytuacja komplikuje się jednak gdy transportujemy większe ilości materiałów – wówczas waga oraz rozmiar ładunku mogą przekraczać nasze możliwości.

Często na plac budowy przewożone są gotowe elementy konstrukcyjne. Większość tworzy się na indywidualne zamówienie, zgodnie z wymiarami budynku. Konieczny jest niekiedy na przykład transport więźby dachowej, ale też innych drewnianych instalacji czy wyrobów betonowych. Podobnie jak w przypadku materiałów budowlanych, również w tym problem sprawiają gabaryty takiego ładunku. Umieszczenie ich na naczepie wymaga bowiem użycia odpowiedniego sprzętu oraz środków, które zapewnią bezpieczeństwo podczas samego przewozu. Wymaga to zaangażowania firmy transportowej, która dysponuje nowoczesnymi urządzeniami i samochodami.

Specjalistyczne pojazdy

Na potrzeby transportu materiałów budowlanych wykorzystuje się samochody ciężarowe z przyczepą lub naczepą, a także platformy niskopodwoziowe czy pojazdy skrzyniowe. W przewozie ładunków plastycznych oraz sypkich sprawdzają się także wywrotki samochodowe, natomiast przy masowych ilościach najlepszym rozwiązaniem są ciągniki. Często stosuje się transport HDS, czyli z użyciem hydraulicznego dźwigu samochodowego. Jak nazwa wskazuje, jest to samochód ciężarowy wyposażony w żuraw przeładunkowy. Eliminuje to konieczność zapewnienia dodatkowego urządzenia dźwigowego do przeprowadzenia załadunku i rozładunku.

Ponadto firma odpowiedzialna za przewóz materiałów zobowiązana jest do zastosowania należytych środków bezpieczeństwa. Mają one za zadanie nie tylko chronić ładunek, ale także obsługę pojazdu oraz innych uczestników ruchu. Ponadto, jak podkreśla PHU Truck, przewoźnik działa na podstawie licencji oraz zezwoleń, co dodatkowo gwarantuje wysoki standard usług. Kluczowa jest tu bowiem znajomość przepisów prawa. Dodatkowym zabezpieczeniem jest ubezpieczenie krajowe i zagraniczne – warto sprawdzić, czy wybrana firma takie posiada. Zastosowanie konkretnych zabezpieczeń ściśle wiąże się przy tym z rodzajem ładunku. Innych bowiem wymagać będą palety wypełnione materiałami, a innych betonowe kręgi. Pomocne jest wyposażenie w postaci burt, ale niezbędne są także pasy mocujące czy ściągacze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas