Artykuł sponsorowany Dlaczego wózek widłowy bywa nazywany sztaplarką?

Dlaczego wózek widłowy bywa nazywany sztaplarką?

Wózki widłowe to powszechnie stosowane urządzenia transportu bliskiego. Są wykorzystywane niemal w każdej branży, szczególnie w handlu, produkcji i logistyce. To podstawowe wyposażenie większości magazynów oraz hal przemysłowych, lotnisk, placów budowy i sklepów wielkopowierzchniowych. Oficjalnie określa się je mianem podnośnikowych wózków jezdniowych. Nazwa potoczna to sztaplarka. Dowiedz się, skąd pochodzi to określenie.

 

Wózek widłowy czy sztaplarka?

Sztaplarka to określenie pochodzące od słowa sztapel. Jest to ładunek układany w warstwy. W ten sposób transportuje się również towary i różne przedmioty na wózkach widłowych. Nazwa ta przyjęła się zatem jako określenie wózków w naturalny sposób. Na początku stosowano ją w odniesieniu do załadunku i przeładunku towarów w portach. Używano w nich specjalnych urządzeń z napędem mechanicznym, który unosił i przemieszczał na różnorodne ładunki na niewielką odległość. Była to taka sama funkcja, jaką pełnią obecnie wózki widłowe w fabrykach i magazynach.

 

Wózek widłowy i sztaplarka oznaczają zatem niemal to samo. Obecnie nie różnią się między sobą, pojęć tych używa się zamiennie. Działanie obu pojazdów opiera się na takich samych mechanizmach. Warto jednak pamiętać, że sztaplarki są na ogół kojarzone z profesjonalnymi działaniami transportowymi i logistycznymi realizowanymi głównie w portach i magazynach. Wiele z tych urządzeń stanowi element ciągów technologicznych. Sprawdzają się głównie przy obsłudze produktów oraz półproduktów na liniach produkcyjnych.

 

Zastosowanie sztaplarek

Sztaplarki są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie trzeba przewozić ciężkie ładunki. Są to przede wszystkim takie miejsca jak składy budowlane, duże hurtownie, centra logistyczne i magazyny. Jak wskazują specjaliści firmy Z.U.H. Wózki Widłowe Auto Gaz S.C, wózki widłowe są bardziej popularne. Wpływa na to łatwość ich wynajmu, np. do prac sezonowych bądź w przypadku awarii sprzętu.

 

Wiele współczesnych sztaplarek to urządzenia wysoce wyspecjalizowane, które służą do obsługi dużych ciągów produkcyjnych. Sprawdzają się w pracach na nabrzeżach i ładowniach statków. Tam wykorzystuje się przede wszystkim ich ładowność, zwrotność, łatwość manewrowania i przemieszczania. Ważną cechą jest wysoka wydajność, która pozwala na długą pracę maszyny. Doskonale radzą sobie z wciąganiem sieci rybackich na pokład kutra, jak również w transportowaniu towarów w portach przemysłowych. Odgrywają znaczącą rolę w rolnictwie, logistyce wojskowej i lotniczej. Ułatwiają one dostęp do trudno dostępnych miejsc, np. w samolotach i przeprowadzenie niezbędnych napraw.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas