Materiał Partnera Czym jest transport HDS?

Czym jest transport HDS?

Firmy transportowe korzystają z różnego typu pojazdów, aby przewieźć towar na inne miejsce. Bardzo często przedmioty są ciężkie i niełatwo jest je załadować na naczepy. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie pojazdów HDS, czyli Hydraulicznego Dźwigu Transportowego. Jest to samochód ciężarowy z zamontowanym dźwigiem lub żurawiem, który służy do samodzielnego rozładunku i załadunku towaru.

Zalety pojazdów HDS

W transporcie krajowym i międzynarodowym potrzebne jest wiele rozmaitych pojazdów, które poradzą sobie z przewiezieniem każdego towaru. Firmy takie jak CBJ - Centrum Budownictwa Jednorodzinnego oferuje usługi hydraulicznym dźwigiem samochodowym. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ oprócz transportu materiałów budowlanych na plac budowy, maszyna może służyć jako dźwig do rozładunku towaru. Przydaje się to przede wszystkim podczas dostarczania drewna, palet z materiałami, czy elementami konstrukcyjnymi.

Bardzo często wykorzystuje się pojazdy HDS do wycinki lasów. Na wysięgniku zamiast tradycyjnych haków, montuje się specjalne chwytaki, które mogą w łatwy i szybki sposób załadować pnie drzewa na naczepę. Niektóre samochody HDS mogą transportować ładunek nawet do 15 ton, a wysięgnik ma nośność od kilkuset kilo, do nawet kilku ton. Warto zaznaczyć, że istnieje kilka rodzajów tego typu maszyn, które wykorzystuje się w zależności od potrzeb. Najbardziej uniwersalny pojazd służy do użytku ogólnego, a jego ramię pracuje na w poziomie i pionie, co pozwala dostarczyć towar na nieduże wysokości.

Jakie trzeba mieć uprawnienia, aby sterować takim pojazdem?

Jeżeli ktoś chce zostać kierowcą hydraulicznego dźwigu samochodowego, musi spełnić kilka wymagań i uzyskać dodatkowe uprawnienia. Przede wszystkim, należy mieć ukończone 18 lat oraz mieć prawo jazdy kategorii B. Co więcej, lekarz medycyny pracy musi wydać zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy operatora żurawia.
Następnie trzeba zapisać się na kurs oraz zdać egzamin przed państwową komisją Urzędu Dozoru Technicznego, który składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Jeśli uzyska się pozytywny wynik, otrzymuje się bezterminowe zaświadczenie kwalifikacyjne, co jest jednoznaczne z możliwością obsługi wszystkich typów żurawi niezależnie od marki, udźwigu, czy wysięgu.

Opracowanie:

Cbj - Centrum Budownictwa Jednorodzinnego Radosław Święchowicz

Sulistrowiczki , Leśne Zacisze 7 lok. L

  • tel. 533 210 727

Podziel się