Artykuł sponsorowany Czy palety z drewna podlegają recyklingowi?

Czy palety z drewna podlegają recyklingowi?

Recykling materiałów pozwala na ograniczenie obciążenia środowiska naturalnego i zmniejszenie ilości energii potrzebnej do wytworzenia nowych produktów. Jest także sposobem na uniknięcie konieczności składowania dużej liczby odpadów. Wśród materiałów, które znakomicie nadają się do recyklingu, znajdują się wyroby wykonane z drewna, w tym palety drewniane.

Charakterystyka palet drewnianych i sposoby ich wykorzystania

Korzystanie z palet to podstawowy sposób na przemieszczanie ładunków, zarówno w przewozach kolejowych, jak i samochodowych. Za sprawą standaryzacji rozmiarów i dopasowania do skrzyń ładunkowych ciężarówek oraz rozmiarów wagonów towarowych dają możliwość optymalnego wykorzystania dostępnego miejsca, a także w znacznym stopniu przyspieszają przeładunek. Używanie palet daje też dobrą ochronę ładunku. Choć w branży logistycznej i spedycyjnej stosowane są palety wykonane z różnych materiałów i o rozmaitej specyfice, to najpopularniejsze są palety z drewna. Uważa się je za najbardziej wszechstronne, a jednocześnie łatwe w obsłudze, ekologiczne i niezwykle trwałe – podkreśla przedstawiciel firmy Industri Palety, która zajmuje się produkcją palet przemysłowych.

Palet używa się w niemal każdej branży. Są wykorzystywane w prawie wszystkich procesach logistycznych od wytwarzania i składowania na nich produktów, przez magazynowanie, spedycję, a wreszcie handel hurtowy i detaliczny. Bardzo często palety są używane w transporcie międzyoperacyjnym w ramach rozmaitych procesów technologicznych. To na nich dostarczane są surowce, materiały czy półprodukty. Bez palet ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie magazynów wysokiego składowania.

Palety drewniane występują w wielu rodzajach i odmianach. Do najpopularniejszych należą palety EPAL, których odpowiednikiem są kolejowe palety EURO. Oba rodzaje palet występują w tych samych rozmiarach, identyczne jest także ich konstrukcja. Składają się z 11 desek, 9 klocków drewnianych oraz 78 gwoździ umieszczanych w ściśle określonych miejscach. Najpopularniejsze rozmiary palet drewnianych to palety EPAL 1/EURO 1, o wymiarach 800 na 1200 mm. Paleta EPAL 2/EURO 2 ma wymiary 1200 × 1000 mm, natomiast EPAL 3/EURO 3 to 1000 × 1200 mm, zaś EPAL 6/EURO  8 to 800 × 600 mm.

Poza znormalizowanymi paletami EPAL/EURO produkowane są także palety przemysłowe. Mają one rozmiary dopasowane do potrzeb konkretnego klienta pod względem wymiarów i konstrukcji. Mogą być nie tylko wzorowane na systemie EPAL/EURO, ale także innych konstrukcjach w zależności od potrzeb. Rodzaje palet przemysłowych są różne, tak jak i towary, które są na nich przewożone. Często rozmiar palet tego rodzaju dopasowuje się do konkretnych wyrobów – dużego sprzętu AGD, kotłów CO, zbiorników czy wszelkiego rodzaju maszyn i urządzeń.

Zalety palet drewnianych i możliwości ich ponownego wykorzystania

Palety drewniane wyróżniają się wieloma zaletami, które składają się na ich popularność. Jedną z ważniejszych cech jest ich duża wytrzymałość mechaniczna – palety zrobione z drewna dobrze znoszą duże obciążenia, a także uderzenia i otarcia. Radzą sobie także z warunkami pogodowymi – nie szkodzi im niska temperatura ani wilgotność, radzą sobie także z krótkotrwałym zamoczeniem. Bardzo ważna jest mała masa palet z drewna – ze względu na nieduży ciężar łatwo je przewozić, gdy są puste. Nie zmniejszają też znacząco możliwości transportowych samochodów ciężarowych, ponieważ ich udział w łącznej masie ładunku jest niewielki. Jednym z czynników powodzenia palet drewnianych jest z pewnością ich umiarkowana cena, która nie wpływa w dużym stopniu na koszty obsługi logistycznej.

Wysoka trwałość palet drewnianych łączy się z możliwością ich łatwej naprawy. Za pomocą odpowiednich kawałków drewna niemal każda uszkodzona paleta może być poddana renowacji. Często zdarza się, że uszkodzone palety są skupowane właśnie po to, by uzyskać materiał do prowadzenia napraw. Co ważne, palety mogą być używane stosunkowo długo. Przeszkodą nie są nawet niewielkie uszkodzenia, które nie wpływają na wytrzymałość na obciążenie ani na stabilność. Podobnie jest wówczas, gdy drewno odbarwiło się na ciemniejszy kolor czy wówczas, kiedy paleta nosi na sobie oznaki starzenia np. zadrapania lub bardzo niewielkie ubytki drewna. W takiej sytuacji palety są zaliczane do gatunku II i mogą być użytkowane nadal.

Palety z drewna są także produktem ekologicznym. Wykonuje się je z drewna sosnowego pochodzącego ze specjalnych plantacji uprawianych podobnie jak inne rośliny użytkowe. Ich produkcja nie pochłania dużych ilości energii, zwłaszcza w porównaniu z technologią wytwarzania palet z tworzyw sztucznych albo metalu. Nie przyczynia się do zwiększonej emisji dwutlenku węgla, a straty w drzewostanie są wyrównywane przez nowe nasadzenia, środowisko nie jest więc w żaden sposób dodatkowo obciążane. Równie istotny jest fakt, że drewno pochodzące z palet może być poddane recyklingowi i użyte do naprawy innych. W sytuacji, gdy nie spełnia już kryteriów jakościowych, może zostać rozdrobnione i przeznaczone do kompostowania albo wykorzystane jako materiał opałowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas