Materiał Partnera Zastosowanie treningu motorycznego w sportowym rozwoju młodych piłkarzy

Zastosowanie treningu motorycznego w sportowym rozwoju młodych piłkarzy

Piłka nożna to sport, który wymaga od piłkarzy szczególnej sprawności i odporności na urazy. Skupia się niemal na wszystkich częściach ciała – liczy się siła, zwinność, szybkość, wytrzymałość oraz zdolność logicznego myślenia i szybkiego podejmowania decyzji. Duży wpływ na rozwój młodych piłkarzy mają treningi skupiające się na motoryce. Na czym polegają i jakie korzyści ze sobą niosą?

Na czym polegają innowacyjne treningi motoryczne?

Ważne jest, aby treningi rozpoczynać jak najwcześniej, gdyż u dzieci i młodzieży przynoszą najbardziej widoczne efekty. Pozwalają eliminować niewłaściwe ruchy i postawy oraz naprowadzać młodego sportowca na odpowiedni tor. Przede wszystkim poruszane są wszystkie trzy istotne strefy, odpowiadające za umiejętności piłkarskie: sensoryczna, intelektualna oraz społeczna. Młody piłkarz uczy się poprzez zmiany tempa lub siły wykonywania poszczególnych czynności oraz ćwiczenia symetryczne i asymetryczne.

Podczas treningu motorycznego istotna jest nie tylko sprawność fizyczna, ale również wiedza teoretyczna i praktyczna, która dzięki odpowiednim ćwiczeniom zostaje przekazana w bardziej klarowny sposób i zrozumiały dla młodzieży sposób. Treningi są zawsze dostosowane do wieku i możliwości sportowców w taki sposób, aby nie narażały ich na kontuzje. Wśród popularnych ćwiczeń ogólnorozwojowych można wymienić: zabawy z mocowaniem, czołganie się, ruch wyhamowany, podskoki, przeskoki, wyskoki, a także wchodzenie na podwyższenia.

Największe zalety treningów motorycznych

Innowacyjność treningów sprawia, że wykorzystuje się podczas nich wiele różnorodnych metod. W ten sposób trenuje się: sprawność, wytrzymałość, szybkość, równowagę, siłę, koordynację, logikę działania oraz pracę zespołową. Wśród zalet treningu motorycznego dla młodych piłkarzy można wymienić między innymi:

  • prawidłową pracę mięśni, a co za tym idzie – ich odpowiedni rozwój;
  • zwiększenie wydolności tlenowej i ogólnej wytrzymałości organizmu;
  • łatwiejsze przyswojenie wiedzy praktycznej i teoretycznej poprzez wykonywanie manewrów dostosowanych do możliwości młodego sportowca;
  • stworzenie solidnego fundamentu sprawnościowego;
  • poprawienie techniki i wyeliminowanie nieprawidłowych odruchów.

Trener prowadzący tego typu treningi powinien mieć doświadczenie oraz niezbędną wiedzę. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnej warszawskiej firmy Semi-Pro, która posiada specjalistów oraz szeroki zakres materiałów w obrębie treningów motorycznych przeznaczonych dla młodych piłkarzy. Innowacyjne przedsiębiorstwo dba o prawidłowy rozwój młodych sportowców, którzy mogą w przyszłości osiągać wielkie sukcesy.

Podziel się