Artykuł sponsorowany Zasady bezpieczeństwa przy jeździe na rowerze

Zasady bezpieczeństwa przy jeździe na rowerze

Jazda na rowerze zdobywa coraz więcej zwolenników. Rowery i komunikacja miejska powoli wypierają samochody. Nowi uczestnicy ruchu drogowego powinni stosować się do przepisów i wymogów. Każdy z nich powinien zwrócić też uwagę na zadbanie o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu (w szczególności pieszych). Jakie zasady obowiązują rowerzystów?

Odpowiednie wyposażenie rowerzysty

Każdy ostrożny rowerzysta powinien nosić kask – nie tylko podczas jazdy poza miastem. Dzięki niemu obrażenia po ewentualnym wypadku lub upadku z roweru będą mniej tragiczne w skutkach. Przed wyruszeniem na wycieczkę, należy sprawdzić stan techniczny roweru. Sprzęt musi być sprawny i dobrze wyposażony (warto zwrócić szczególną uwagę na układ napędowy i hamulcowy). Każdy rowerzysta powinien dbać o stan ramy, zębatek i łańcuchów (należy je regularnie czyścić i smarować).

Zakup dobrej jakości sprzętu zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Stare i zdezelowane rowery mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Sklep internetowy RoweryRolki.pl z Krakowa posiada wśród swojego asortymentu nowoczesne rowery górskie, miejskie, szosowe, turystyczne i dziecięce. Chętni mogą zakupić również rolki, hulajnogi czy wrotki.   

Brak rozpraszaczy i dobra widoczność

Wielu rowerzystów podczas jazdy słucha muzyki lub rozmawia przez telefon. Takie działanie jest kategorycznie zabronione. W słuchawkach można nie usłyszeć sygnałów ostrzegawczych na drodze, np. klaksonu przejeżdżającego samochodu, wołania pieszego czy dzwonku innego roweru. Rozpraszanie podczas jazdy może przynieść katastrofalne skutki.

Rowerzysta musi być dobrze widoczny na drodze. Jeżeli jazda odbywa się nocą lub warunki oświetleniowe są niezadowalające, należy używać świateł. Przed jazdą warto skontrolować, czy obowiązkowe oświetlenie rowerowe (jedno białe lub żółte światło przednie oraz co najmniej dwa światła tylne – jedno o barwie czerwonej i drugie o kolorze białym, świecące światłem migającym lub ciągłym) jest sprawne. Rowery powinny być także wyposażone w odblaskowe opaski lub gadżety.

Właściwe korzystanie ze ścieżki rowerowej

Najlepiej korzystać ze ścieżek rowerowych (jeżeli jest taka możliwość). Jeśli brakuje wydzielonej drogi dla rowerzystów, można skorzystać z chodnika (jego powierzchnia musi mieć co najmniej 2 metry szerokości, a dozwolona prędkość na jezdni powinna wynosić powyżej 50 km/h). Na ścieżce rowerowej trzeba być nieustannie czujnym. Zdarzają się sytuacje, że poruszają się po niej nieodpowiedzialni rowerzyści lub samochody wjeżdżają na pas rowerowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas