Materiał Partnera Na czym polega różnica między przynęta a zanętą wędkarską?

Na czym polega różnica między przynęta a zanętą wędkarską?

Doświadczeni wędkarze już nie mogą się doczekać, aż będą mogli legalnie wyruszyć na łowy gatunków ryb, które mają okres ochronny. Przed tym warto jednak przygotować odpowiedni sprzęt wędkarski – sprawdzić sprawność wędek, kołowrotków, linek i żyłek, a także zaopatrzyć się w zanęty oraz przynęty wędkarskie. Jaka jest różnica między tymi dwoma produktami? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

Czym jest zanęta wędkarska?

Zanim wyruszymy na połów ryb, należy je odpowiednio zanęcić, co zwiększy szansę na pojawienie się sporych okazów w danym miejscu. Na zachętę wrzuca się do łowiska specjalny pokarm z aromatycznymi dodatkami, który zwabia ryby. Trzeba jednak pamiętać, aby zrobić to z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu ryby zdążą podpłynąć w zanęcony obszar i przyzwyczaić się do naszego pokarmu, który składa się z wielu elementów. Podstawowe składniki (np. chleb lub bułka tarta) tworzą tzw. bazę, którą należy wypełnić mąką jęczmienną, kaszą manną czy piaskiem lub gliną. Warto do tego dodać składniki pobudzające, takie jak otręby lub płatki owsiane, oraz koniecznie produkty zapachowe, np. olejki albo przyprawy – kolendrę, kminek, wanilię. Zanęta może być uzupełniona robakami.

Rodzaje zanęt w sklepach wędkarskich

Zazwyczaj zanęty można zrobić samemu, w domu, jednakże w sklepach wędkarskich, również online, takich jak RK Baits, dostępny jest szeroki wybór specjalnych zanęt wędkarskich. Według podstawowego podziału do wyboru mamy zanęty sypkie w paczkach, które miesza się z wodą, formuje w kulki i wrzuca do łowiska, oraz zanęty ziarniste. Te pierwsze oparte są na wspomnianych wyżej składnikach, natomiast w składzie zanęt ziarnistych występują: kukurydza, pęczak i dodatki zapachowe. Tego rodzaju zanęty wędkarskie dostępne są także pod postacią kulek proteinowych.

Inny ważny podział zanęt wynika z rodzaju łowiska (zanęty na jeziora, do rzek, kanałów itp.) oraz gatunku ryb, do którego połowu się przymierzamy (zanęty na karpia, lina, leszcza, karasia, suma itp.). W sklepach wędkarskich można znaleźć również specjalne mieszanki dostosowane do łowienia w różnych porach roku (ryby inaczej żerują wczesną wiosną, a inaczej późnym latem).

Przynęty naturalne

Skoro wiemy już, czym jest zanęta, możemy skupić się na przynętach wędkarskich, które zakłada się bezpośrednio na haczyk. Dzielimy je na naturalne oraz sztuczne. Do pierwszej grupy można zaliczyć przynęty żywe – białe robaki (larwy muchy plujki), czerwone robaki, ochotka, dżdżownice i rosówki, ale także ślimaki, kijanki, żaby, pijawki, małe ryby oraz owady. Przynęty naturalne to także przynęty pochodzenia roślinnego – liście, zboża, nasiona, kasze, otręby, groch, glony, liście czy owoce – oraz dostępne w sklepach wędkarskich różnego rodzaju przynęty na bazie przetworów mięsnych, a także ciasto. Przynęty naturalne mają zastosowanie w różnych metodach połowu, natomiast w przypadku wędkarstwa spinningowego warto postawić na przynęty sztuczne.

Jakie są rodzaje przynęt sztucznych?

Najpopularniejszymi przynętami sztucznymi są błystki i woblery. Cechą błystek jest właśnie błyszcząca powierzchnia, która ma na celu zwabienie ryb drapieżnych. Są one wykonane z blachy i można je podzielić na obrotówki (obracane jest wyprofilowane skrzydełko) i wahadłówki (kawałki metalu pod wpływem oporu wody wykonują ruchy wahadłowe). Woblery z kolei są wykonane z twardych materiałów, imitują naturalny pokarm ryb i można je podzielić na nurkujące oraz pływające. W celu uzupełnienia rodzajów sztucznych przynęt warto wspomnieć produktach wykonanych z gumy lub silikonu. Są to rippery – imitacje małych rybek w różnych kolorach, z charakterystyczną płetwą ogonową – oraz twistery, imitujące robaka przynęty, często uzbrojone hakiem.

Podziel się