Artykuł sponsorowany Jak wybrać dobrą żyłkę do wędki?

Jak wybrać dobrą żyłkę do wędki?

W sklepach wędkarskich znajdziemy olbrzymi wybór żyłek i plecionek, różniących się między sobą nie tylko ceną, ale przede wszystkim właściwościami, a przez to również przeznaczeniem. Znalezienie odpowiedniej linki może więc okazać się bardzo trudnym zadaniem. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by kupić żyłkę dobrej jakości, idealnie dopasowaną do twoich potrzeb.

Podstawowe parametry żyłek wędkarskich

Na opakowaniu każdej żyłki powinny znaleźć się jej podstawowe parametry, czyli grubość, długość i wytrzymałość na obciążenia. Najprostszym do ustalenia parametrem jest wymagana długość żyłki, którą dopasowujemy po prostu do pojemności szpuli kołowrotka. Z kolei grubość i wytrzymałość żyłki trzeba już dostosować do metody połowu, gatunku ryby, a nawet warunków panujących na łowisku. Początkujący wędkarze, łowiący metodą spławikową, najczęściej sięgają po żyłki grubości 0,16-0,18 mm. Do połowu karpia i innych dużych drapieżników należy używać grubszych żyłek o minimalnej grubości 0,30 mm – podpowiada ekspert z centrum wędkarskiego ORKA w Koninie, które obecnie prowadzi również sprzedaż online przez sklep internetowy Fishkon.

Dobór żyłki do metody połowu

Żyłki wędkarskie różnią się między sobą nie tylko wymienionymi wyżej parametrami, ale też podatnością na odkształcenia, elastycznością, ciężarem i kolorem. Do metody gruntowej i spławikowej zaleca się używanie żyłek tonących o wysokiej odporności na przetarcia. Jeśli przez przypadek kupiłeś żyłkę, która nie tonie, ale unosi się na powierzchni wody, rozwiązaniem problemu może być specjalnego płynu zatapiającego. Żyłki pływające sprawdzają się przy metodzie bolońskiej oraz do łowienia powierzchniowego na wolną żyłkę. Z kolei do wędkarstwa spinningowego warto wybierać żyłki o niskiej rozciągliwości, które nie będą sprawiały problemów przy zacinaniu.

Przeglądając ofertę żyłek wędkarskich, można zauważyć, że występują one w różnych kolorach. Doświadczeni wędkarze nie są zgodni co do roli barwy żyłki dla skuteczności brania przy metodach gruntowej i spławikowej, jednak jeśli istnieje taka możliwość, warto dopasować ją do przejrzystości wody oraz koloru dna. Żyłki o jaskrawych kolorach przeznaczone są do wędkarstwa spinningowego, gdzie po prostu poprawiają widoczność brań i ułatwiają wędkarzowi kontrolę.

Aby mieć pewność, że wszystkie właściwości żyłek są zgodne z deklaracjami producenta, warto wybierać wyroby sprawdzonych marek, np. żyłki Prologic. Zwykle są nieco droższe od żyłek z niższych półek, ale można wymieniać je rzadziej i gwarantują znacznie lepsze efekty podczas połowów, gdyż nie zrywają się, ani nie plączą.

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas