Materiał Partnera Kompletowanie narciarskiej wyprawki – zakup używanych nart

Kompletowanie narciarskiej wyprawki – zakup używanych nart

Dobór akcesoriów bywa wyzwaniem dla początkujących narciarzy. Problematycznym zakupem są przede wszystkim narty. Czy zakup używanych nart jest dobrym pomysłem?

Czy warto zainteresować się nartami używanymi?

Wielbiciele zimowych przygód muszą liczyć się z tym, że bez odpowiedniej wyprawki, pobyt na stoku prędzej stanie się traumą aniżeli nową pasją. Podstawą wyposażenia są oczywiście narty, których przekrój cenowy bywa naprawdę zróżnicowany. Zazwyczaj jest to jednak spory wydatek. Niezdecydowani lub początkujący, którzy potrzebują zaoszczędzić, skłaniają się więc zazwyczaj ku zakupowi nart z drugiej ręki.

Zakup nart używanych – ryzyko czy oszczędność?

Używane przedmioty można nabyć po znacznie niższej cenie. To powszechnie znana prawda. Podobnie wygląda sytuacja ze sprzętem narciarskim, który można nabyć w atrakcyjnych cenach zarówno przez Internet, jak i w wielu punktach stacjonarnych. Kwoty, w porównaniu do tych sklepowych, kuszą liczbami niższymi nawet o połowę wartości sprzętu. Wiele osób odradza jednak zakup używanych nart, tłumacząc się tym, że na zdrowiu nie powinno się oszczędzać.

Faktem jest to, że narty zużywają się dość szybko, szczególnie kiedy są w nieprawidłowy sposób eksploatowane. Wówczas atrakcyjna cena jest zaletą jedynie do momentu wejścia na stok i ujawnienia szeregu wad produktowych. Nie należy jednak brać tego za pewnik. Nie zawsze używane narty muszą być zjeżdżone i niezdatne do użytku. W wielu przypadkach są jedynie niesprawdzonym prezentem, który na aukcję trafia w stanie nieużywanym. Zadbane i sprawne narty używane w żaden sposób nie wpłyną negatywnie na jazdę i zdrowie narciarza.

Używane narty polecane są przede wszystkim początkującym narciarzom, którzy na stoku będą stawiać swoje pierwsze kroki. Wówczas takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić niemałe kwoty. Dopiero wraz z rozwojem nowej pasji, kiedy nabierzemy pewności, że to sport dla nas, można będzie zainwestować w narty prosto ze sklepowej półki – podpowiada pracownik sklepu narciarskiego Narty Kraków, posiadającego w swojej ofercie sprzęt nowy i używany.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu używanych nart?

Mimo wszystko zakup używanych nart jest obarczony ryzykiem. Osoby niedoświadczone i początkujące na stoku powinny skorzystać z porady specjalisty. Defekty ślizgów bądź krawędzi oraz występujące na nich zniekształcenia, widoczne są gołym okiem. Zdarza się jednak, że sprzęt narciarski posiada różnego rodzaju wady ukryte. Sprawia to, że niewprawne oko nie jest w stanie trafnie ocenić poziomu jego sprawności. Wówczas oględziny ze strony profesjonalisty mogą okazać się bardzo cenną wskazówką.

Aby uniknąć zakupu nart posiadających ukryty defekt, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Kluczowa jest ich odpowiednia długość, która powinna być dobrana do wzrostu i wagi. Zakup nart w promocyjnej cenie to jedno. Ważne, aby były one także dostosowane do narciarza. Kupując narty używane, warto też zwrócić uwagę na powierzchnię nart. Istotny jest także flex, czyli sztywność wydłużona, a także taliowanie. Na tej podstawie często bardzo łatwo można ocenić, w jaki sposób użytkowana była narta.

Podobnie jak w przypadku zakupu nowych nart, warto je przymierzyć, by na tej podstawie łatwo ocenić ich stan techniczny. Zastanawiając się nad zakupem sprzętu z drugiej ręki, warto zastanowić się, na jakich źródłach najlepiej będzie bazować. Podejrzane aukcje internetowe mogą nie sprostać oczekiwaniom. W autoryzowanych salonach narciarskich i wypożyczalniach zawsze można liczyć na wsparcie i sprawdzony sprzęt.

Podziel się