Materiał Partnera
Jak wybrać odpowiedni rower górski

Jak wybrać odpowiedni rower górski

Pierwsze ciepłe dni przypominają nam, że czas przesiąść się na dwa kółka. Jeżeli przed Tobą wybór roweru, z pewnością bierzesz pod uwagę jeden z najpopularniejszych typów – rower górski, czyli MTB (mountain bike). Rynek rowerowy oferuje nam mnóstwo opcji. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze „górala”? Podpowiadamy, jak dokonać świadomego wyboru.

Typ roweru a oczekiwania

Jazda na rowerze niejedno ma imię. Niektórzy szukają taniego ekologicznego środka transportu, dzięki któremu przemieszczą się łatwo z punktu A do punktu B, podczas gdy inni oczekują od jednośladu emocji i adrenaliny. Jeździmy zarówno po idealnie gładkich ścieżkach rowerowych, jak i leśnych bezdrożach. Wybór roweru powinien być poprzedzony rozpoznaniem naszych potrzeb i oczekiwań. U kogo sprawdzi się rower górski?

Rowery górskie, mimo nazwy, są uniwersalne. Ponieważ szerokie głęboko żłobione opony radzą sobie z najgorszymi wertepami, nie sprawi im problemu bezpieczne pokonanie krawężnika czy wystającej studzienki kanalizacyjnej. Sprawdzą się podczas każdej pogody, ponieważ głębsze bieżniki doskonale odprowadzają wodę. Co ważne, są znacznie wytrzymalsze niż tzw. rowery miejskie, a dodatkowo nie musimy się niczego obawiać podczas weekendowej wyprawy za miasto. Można także doposażyć je w dodatki poprawiające wygodę jazdy i umożliwiające przewożenie bagażu.

Jak wybrać rower górski?

Najważniejszą częścią roweru jest jego rama. Pełni ona tę samą funkcję, co kręgosłup w naszych ciałach – stabilizuje pozostałe elementy i stanowi dla nich punkt zaczepienia. Jednocześnie jest to najdroższa część roweru, którą najtrudniej wymienić, w odróżnieniu od pozostałych jego elementów.

Czy rower jest dla nas? Najprościej przekonać się o tym, siadając na nim. Szczególnie cenna jest możliwość jazdy próbnej. Należy zwrócić uwagę, czy rower nie jest za duży, czy odległość między siedzeniem a kierownicą jest dla odpowiednia i czy będziemy w stanie w razie potrzeby wziąć rower i przejść z nim jakiś odcinek bez większego zmęczenia. Obecnie są dostępne ultralekkie, a jednocześnie stabilne ramy, które z pewnością docenią osoby przechowujące rower na balkonie mieszkania na piętrze, ale też takie, które od czasu do czasu lubią zaszaleć na trudnym terenie. Ogromny wybór rowerów znajdziesz na www.activsport.eu.

Podziel się