Artykuł sponsorowany Jak dbać o rower? Serwis i konserwacja

Jak dbać o rower? Serwis i konserwacja

Rower w ostatnich latach przeżywa swoisty renesans – coraz więcej osób korzysta z niego zarówno w celach rekreacyjnych, jak i jako zastępstwa dla samochodu czy środków komunikacji miejskiej. Niezależnie od tego w jaki sposób korzystamy z naszego jednośladu, bardzo ważne jest byśmy pamiętali o utrzymaniu go w należytym stanie technicznym. Z jakimi obowiązkami się to wiąże i dlaczego jest to tak ważne?

Sprawdzaj stan roweru

Rower jest pojazdem dużo prostszym, niż samochód, ale nawet stosunkowo proste mechanizmy mogą być narażone na usterki spowodowane zwykłym zużywaniem się elementów. Dlatego podstawą dbania o rower, jest regularne kontrolowane jego stanu technicznego. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na bardziej złożone części ruchome, takie jak hamulec, pedały, łańcuch oraz cały układ napędowy – duża ilość połączeń w tych elementach oraz powstające w trakcie pracy tarcia znacząco wpływają na ich żywotność. To właśnie z nimi związana jest decydująca większość usterek. Obowiązkowo przegląd roweru powinniśmy wykonać przed pierwszą jazdą po sezonie zimowym, niezależnie od tego w jak dobrych warunkach przechowywaliśmy jednoślad.

Jak serwisować rower?

Kontrola stanu roweru i usuwanie potencjalnych usterek przed wyjechaniem na ulicę to czynności, które wielu miłośników jednośladów wykonuje samodzielnie. Nie każdy jednak ma taką możliwość, czy to ze względu na brak czasu czy też brak odpowiednich umiejętności, narzędzi czy dostępu do części zamiennych. Jeśli zaliczamy się do tej drugiej grupy, rozwiązaniem dla nas jest skorzystanie z usług serwisowych – znajdziemy je m.in. w ofercie firmy Uni-Sport. Warto z nich skorzystać, jeśli chcemy mieć pewność, że rower zostanie gruntowanie sprawdzony, a wszelkie potencjalne usterki usunięte w profesjonalny sposób. To ważne, żeby rower przed rozpoczęciem sezonu był w pełni sprawny – od tego zależy nasz komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Zadbaj o czystość

Drugim ważnym elementem prawidłowego eksploatowania roweru jest utrzymanie go w czystości. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ pył, błoto i wilgoć – czyli zanieczyszczenia powszechnie obecne na każdej drodze, od zwykłej ulicy po leśne ścieżki – mogą osadzać się na mechanizmach naszego pojazdu, w znaczący sposób wpływając na pogorszenie warunków jazdy. Bardzo dobrą praktyką jest obejrzenie roweru po każdej przejażdżce i ewentualne oczyszczenie go. Nie potrzebujemy do tego wiele, wystarczą nam:

  • Szczotki
  • Ścierki i gąbki
  • Ciepła woda z delikatnym detergentem

Nie używamy za to bardzo inwazyjnych metod czyszczenia, np. myjki ciśnieniowej – silny strumień wody może bowiem doprowadzić do gromadzenia się wilgoci w zakamarkach, gdzie rozwiną się ogniska korozji, a ponadto wypłukuje smar. Po ostrożnym oczyszczeniu roweru wszystkie elementy powinniśmy dokładne osuszyć.

Smarowanie elementów roweru

Niektóre elementy roweru wymagają smaru, który zmniejszy powstające przy ich pracy tarcie i tym samym wydłuży żywotność. Mowa tutaj przede wszystkim o łańcuchu i reszcie układu napędowego – ponadto smarowania wymagają linki hamulców i przerzutek. Najlepszym wyborem są tutaj dedykowane smary, których skład chemiczny i właściwości zostały specjalne dobrane pod kątem zapewnienie płynnej, bezproblemowej pracy. Pamiętajmy, że smarowanie łańcucha powinno odbywać się po każdym myciu roweru.

Dlaczego to takie ważne?

Starą maksymę: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, można z powodzeniem zastosować w przypadku rowerów. Niezależnie od tego czy robimy do samodzielnie, czy korzystamy z pomocy serwisu rowerowego, regularne dbanie o stan i czystość roweru, bieżące wymienianie zużytych części i usuwanie potencjalnych usterek będzie miało ogromny wpływ na jego żywotność oraz przydatność. A to przekłada się na niższe koszty związane z jazdą. Ponadto tylko sprawny i zadbany rower będzie w stanie zapewnić nam najwyższy poziom komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy, bez ryzyka, że w najmniej spodziewanym momencie coś się w nim zepsuje.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas