Materiał Partnera Efektywne wykorzystanie boisk ORLIK 2012

Efektywne wykorzystanie boisk ORLIK 2012

Projekt Orliki 2012 jest przykładem świetnie zainwestowanych pieniędzy, które zostały wygospodarowane między innymi z funduszy przeznaczonych na realizację EURO 2012. Wielofunkcyjne boiska przygotowane z wysokiej jakości materiałów służą gminom, szkołom i różnym klubom już przez wiele lat, znacznie wpływając na propagowanie aktywności sportowej i ruchowej wśród dzieci i dorosłych. Lokalne samorządy zarządzające orlikami, dbają zatem o to, by obiekty były stale wykorzystywane.

Boisko ORLIK 2012 i jego możliwości

W Polsce powstało ponad 2600 nowoczesnych kompleksów pod nazwą boiska ORLIK 2012. Taki obiekt sportowy spełnia zaś wiele funkcji, od boiska piłkarskiego począwszy, po boisko do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki kończąc. Prócz tego popularne Orliki stają się miejscami uprawiania fitnessu na powietrzu, a także organizowania lekcji gry w tenisa. Możliwości boiska są jednak znacznie szersze. Coraz częściej instalowane są przy takich obiektach sportowych place zabaw dla dzieci, a także otwarte siłownie. Wiele gmin inwestuje również w budowę szatni, pryszniców oraz w stałe poszerzanie infrastruktury Orlików, których projekty pozwalają na ich prostą modernizację.

Gminy i szkoły zarządzające boiskami, stale rozszerzają też liczbę sprzętu sportowego na wykorzystaniu Orlika 2012. Są one oczywiście udostępniane za darmo.

Wykorzystanie ORLIKÓW 2012

Obecnie ORLIKI 2012 wykorzystywane są przez uczniów szkół, przy których najczęściej powstawały, a także przez mieszkańców gmin, w których zostały oddane do użytku. Włodarze dbają przy tym, by wykorzystać pełen potencjał obiektów. W tym celu powstają projekty angażujące dzieci i młodzież do aktywnego wypoczynku oraz sportu. Na Orlikach grywa wiele amatorskich klubów sportowych, a także wykorzystują je ośrodki kultury, organizatorzy biegów i maratonów czy też fundacje. Do zabawy na tego typu boiskach zachęcani są także seniorzy, rodzice dzieci oraz firmy, które coraz częściej tworzą swoje drużyny piłkarskie gotowe do rywalizacji.

Orliki 2012 nie muszą zatem być tylko wykorzystywane do wiosennych lekcji wychowania fizycznego. Wiele gmin inwestuje w ciągłą modernizację obiektów, a także w inicjowanie wydarzeń sportowo-kulturalnych z ich wykorzystaniem. Świetnym przykładem jest Gmina Stary Targ, gdzie działa świetnie wyposażone BOISKO ORLIK 2012, zarządzane przez GKS POWIŚLE.

Plany na najbliższe lata

Zarówno lokalni włodarze boisk typu Orlik, jak i Ministerstwo Sportu i Turystyki mają wiele planów dotyczących jeszcze bardziej efektywnego wykorzystania obiektów sportowych zbudowanych w ramach EURO 2012. Przykładem są programy: Lokalnego Animatora Sportu, Akademii Młodych Orłów czy też Piłka Nocą. Pomysłów na zaktywizowanie młodzieży i dzieci jest wiele, a efekty z roku na rok polepszają się. Orliki nie świecą pustkami nawet w dni świąteczne czy weekendy. Coraz chętniej wykorzystywane są również zimą.

Wiele gmin zachęca również turystów do bezpłatnego korzystania z boisk wraz z wypożyczeniem sprzętu. Pamiętać jednak warto o tym, że popularność Orlików jest tak duża, iż w niektórych regionach Polskich prowadzone są zapisy. Wszystko po to, by każdy mógł dostosować swój grafik do zabawy na świeżym powietrzu bez przeszkadzania w rozrywce innym. 

Opracowanie:

Orlik 2012 Boisko

Stary Targ , Sportowa 1

Podziel się