Artykuł sponsorowany Zastosowanie trawy sportowej

Zastosowanie trawy sportowej

Trawy to bardzo szeroki wachlarz rozmaitych roślin. Stanowią główny komponent łąk, pastwisk czy stepów. Również zboża, które są pożywieniem dla ludzi oraz zwierząt są trawami. Kojarzy się zazwyczaj z zielonymi i równo przystrzyżonymi trawnikami w ogrodach, jednak na tym się nie kończą możliwości wykorzystania tej rośliny. Trawy sportowe idealnie się nadają na różnego rodzaju boiska czy pola golfowe. 

Trawa sportowa – zastosowanie

Trawy sportowe znajdują zastosowanie na różnego rodzaju boiskach i murawach. Jest używana również jako podłoże na hipodromach. Taka nawierzchnia pięknie się prezentuje, ale posiada oczywiście także walory funkcjonalne. W Polsce występuje około 200 gatunków traw, jednak z ich wszystkich tylko ok. 15 nadaje się do używania na trawnikach. Taka trawa musi być odporna i tolerować częste koszenie na wysokość zaledwie kilku centymetrów. Zwykłe trawniki są koszone mniej więcej 20 razy na rok, trawnik sportowy z kolei wymaga koszenia około 15 razy w roku! W Polsce istnieją tylko dwa gatunki, trawy, która jest w stanie znieść takie warunki – życica trwała (rajgras angielski) oraz wiechlina łąkowa. Oba te gatunki mają podobne właściwości, oba są odporne na choroby, co jest ogromnie ważne przy utrzymaniu w dobrym stanie murawy sportowej. Oba są też dostępne w ofercie takich firm, jak Polan. Tworzą twardą, mocną i gęstą darń dzięki czemu piłka podczas meczu będzie się równo toczyć. Idealna trawa na boisko sportowe musi się bardzo dobrze krzewić i zadarniać, a darń po zadeptaniu musi mieć zdolność do bardzo szybkiej regeneracji.

Pielęgnacja trawnika sportowego

O trawnik sportowy z naturalnej trawy trzeba odpowiednio zadbać. Sztuczna trawa na murawie nie wymaga tylu zabiegów, ale nie prezentuje się tak pięknie. Do tego jest mniej bezpieczna, naturalna trawa zdecydowanie lepiej amortyzuje upadki i nie powoduje zadrapań. Jak każdy trawnik wymaga regularnego koszenia, nawożenia i podlewania. Trawę sportową należy kosić do wysokości 2,5 cm - 3 cm. Taki zabieg należy powtarzać nie rzadziej niż co dwa dni. Dzięki temu darń będzie bardzo gęsta i trawa będzie się rozkrzewiać. Boiska są często zakładane na terenie piaszczystym i słabo zaopatrzonym w składniki odżywcze, dlatego ważne jest nawożenie. Najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe w okresie od marca do października. Murawę należy podlewać trochę częściej niż standardowy trawnik. Najlepiej tą czynność wykonywać rano. Nie powinno się dopuszczać do tego, aby boisko było nieużywane dłuższy czas, gdyż skutkuje to tym, że na murawie pojawią się niepożądane gatunki traw.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas