Materiał Partnera
W jaki sposób wyhodować piękny i zawsze zielony żywopłot?

W jaki sposób wyhodować piękny i zawsze zielony żywopłot?

Żywopłoty mogą prezentować się zarówno klasycznie, jak i niezwykle luksusowo, w zależności od tego, jakie rośliny wybierzesz. Wymaga on jednak systematycznej pielęgnacji, gdyż jej zaniechanie nie tylko spowoduje niekontrolowany rozrost roślin, ale również utracą one swój soczyście zielony kolor. Jak o niego dbać i które gatunki najlepiej sprawdzą się w tej roli?

Jakie rośliny wybrać na żywopłot?

Najlepsze gatunki na żywopłot to takie, które bez względu na porę roku pozostają zawsze zielone. Nie tylko ze względu na brak konieczności sprzątania opadłych liści, ale też efekt wizualny, który cieszy oko podczas ponurych jesiennych dni. Wybór rośliny na żywopłot powinien pozostać jednak kwestią indywidualną, gdyż każdy z nas ma inny gust.

Najlepsze gatunki na żywopłot:

  • Ligustr pospolity – jeden z najpopularniejszych gatunków krzewów liściastych, który można spotkać w formie żywopłotu. Trzeba jednak pamiętać, że jego owoce są trujące, dlatego nie nadają się do ogrodów, w których przebywają małe dzieci oraz zwierzęta domowe mające skłonności do podjadania roślin. Jest on odporny na niesprzyjające warunki środowiska.
  • Ognik szkarłatny – jego kwiaty przyciągają pszczoły, natomiast czerwone owoce pozostają zimą na krzewie i są chętnie zjadane przez ptaki. Niestety, pędy uszkodzone przez silne mrozy trzeba usunąć.
  • Cis pospolity – krzew zimozielony, który cały rok doskonale się prezentuje. Jest długowieczny, a jego najstarsze osobniki są szacowane na kilkaset lat.
  • Żywotnik zachodni – potocznie zwany po prostu jako tuja. Jego gałązki na zimę nieco brunatnieją, jednak wiosną odzyskują swoją intensywną barwę. Roślina ma jedną wadę – jest trująca.
  • Bukszpan wiecznozielony – zimozielony krzew uwielbiany przez Polaków. Na wiosnę ozdabia wielkanocne stoły i koszyczki. Nie tylko doskonale wygląda, ale też bardzo łatwo się go formuje w rozmaite kształty.
  • Zioła – wiele osób decyduje się na utworzenie żywopłotu z ziół. Popularne są żywopłoty z wawrzynu szlachetnego (liść laurowy) lub rozmarynu.

Pielęgnacja żywopłotu – czego będziesz potrzebować?

Pielęgnacja żywopłotu zależy od gatunku rośliny, który wybierzemy. Przede wszystkim  w pierwszych latach trzeba zwracać uwagę na prawidłowy rozwój. Warto przed zdecydowaniem się na gatunek krzewu, najpierw zbadać glebę i dostosować jej skład do potrzeb pokarmowych roślin. Niekiedy wymagane jest okresowe nawożenie, zanim roślina wystarczająco się rozwinie.

Ważnym etapem zakładania żywopłotu jest jego odpowiednie formowanie. W tym celu konieczny będzie zakup narzędzi takich jak nożyce. Właścicielom małych żywopłotów wystarczą nożyce ręczne, jednak w przypadku kilkumetrowych – lepiej zdecydować się na mechaniczne (spalinowe, akumulatorowe lub elektryczne). Wyposażenie do pielęgnacji ogrodu można znaleźć w sklepie Tomi Bis, którego siedziba znajduje się w miejscowości Przedbojewice.

Podziel się