Artykuł sponsorowany Mumio – tajemnicza nazwa skrywająca sposób na zdrowie

Mumio – tajemnicza nazwa skrywająca sposób na zdrowie

Medycyna naturalna towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów i po dziś dzień ma ogromne rzesze zwolenników na całym świecie. Zioła oraz inne dary natury są cenione za swoje lecznicze właściwości, które pomagały naszym przodkom, więc i my możemy z nich korzystać. Mumio jest tego dobrym przykładem!

Mumio shilajit – co to jest?

Mumio pojawiło się pierwszy raz w medycynie maturalnej w Indiach w okolicach VI w. p.n.e., kiedy to w jednym ze sanskryckich teksów przewinęła się wzmianka o shijalitul, czyli  osobliwej gęstej substancji. Od tego czasu mumio stało się ważnym elementem ajurwedy i medycyny chińskiej, a i wiadomo też, że stosowali je starożytni Grecy, do czego zachęcał m.in. Arystoteles. Nie do końca wiadomo, jak człowiek wpadł na pomysł, aby spożywać shilajit, choć niektóre podania donoszą, że wzorowali się oni na... zwierzętach! Nowożytne badania nad mumio rozpoczęli rosyjscy badacze w latach 50. ubiegłego wieku i tak na dobrą sprawę trwają one po dziś dzień, bo naukowcy są ciekawi tego wyjątkowego naturalnego suplementu prosto z gór.

Dziwnie brzmiąca nazwa może wielu odstraszyć, choć warto poświęcić chwilę na zagłębienie sekretów chowających się pod nią. Mumio shilajit to specyficzna masa o konsystencji gęstej pasty, najczęściej w ciemnobrunatnym kolorze, choć zdarzają się również inne – wszystko zależy od składu i miejsca powstania substancji. Badania nad mumio wykazały, że jest to w większości paleohumus, czyli organiczne pozostałości po związkach organicznych pochodzenia roślinnego, które można znaleźć na skałach z okolic Himalajów, Kaukazu czy Ałtaju, ale wydobywa się go również na Wyżynie Tybetańskiej. Mumio często określa się również jako górski olej czy też krew skał, a na rynku dostępny jest jako proszek lub w postaci tabletek, aby codzienne stosowanie nie stanowiło problemu. Dostępne są w dobrych sklepach internetowych, jak Formuła Zdrowia, gdzie można znaleźć również zioła i naturalne preparaty pielęgnacyjne.

Dlaczego warto spożywać mumio?

Mumio jest znane z tego, że zawiera ogromne ilości minerałów oraz cennych składników pochodzenia organicznego, które mają doskonały wpływ na organizm. Niektóre podania donoszą, że skład mumio może obejmować ponad 80 związków mineralnych! Co prawda, mumio nie posiada jednego, jasno określonego składu, bo jest uzależniony od rodzaju roślin, z których powstał, a także od samego regionu. Można wyróżnić jednak kilka wspólnych składników, które najczęściej się przewijają w badanych próbkach i są to m.in. tri terpeny, kwasy organiczne w tym fulwowy, który jest ważny dla kości oraz humusowe poprawiające regenerację komórek. Poza tym, mumio składa się też z witamin z grupy A oraz B, aminokwasów, ichtiolu czy jadu pszczelego.

Można znaleźć wiele doniesień o leczniczych właściwościach mumio, jednak należy je traktować jako suplement diety wspierający zdrowie, a nie złoty środek na wszystkie dolegliwości znane człowiekowi. Niektóre badania sugerują, że mumio faktycznie wykazuje właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, adaptogenne, stymulujące układ odpornościowy i znoszące zmęczenie. Co oznacza, że można je stosować jako środek pomocniczy przy problemach z układem trawiennym, aby wzmocnić kości i stawy, a nawet w celu ustabilizowania poziomu cukru we krwi. Preparaty z mumio można stosować zewnętrznie, jak i zewnętrznie, jednak trzeba przestrzegać dawkowania, które oscyluje w okolicach 0,2 grama na 1 kg masy ciała osoby dorosłej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas