Artykuł sponsorowany Prawidłowy montaż anteny satelitarnej

Prawidłowy montaż anteny satelitarnej

Zainstalowanie anteny satelitarnej nie jest trudne. Trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić i na czym się skupić. Są bowiem elementy, które mają mniejsze znaczenie, a są takie, które mają znaczenie zasadnicze, jeśli chcemy, aby dobrze odbierały sygnał. Na których i w jaki sposób się skupić oraz jak prawidłowo zamontować antenę?

Rozmiar ma znaczenie…

Działa tu oczywista zasada, że im większa średnica anteny, tym lepsza jakość odbioru. Oczywiście, odbiór i jakość sygnału nie są uzależnione od wielkości anteny – możemy mieć słabą jakość sygnału na ogromnej antenie i wysoką jakość na małej. Wszystko zależy od tego, jak precyzyjnie ją ustawimy oraz jak wykonana jest sama antena, tzn. jak znosi warunki pogodowe i czy szybko się zużywa. Jednak prawdą jest, że większa antena ma większy zapas sygnału podczas silnego zachmurzenia albo opadów, nawet jeśli jest niedokładnie ustawiona. Wielkość anteny należy również dobrać do miejsca, w którym będzie ona używana. Satelity okołoziemskie nadają sygnał na pewnym obszarze – i im dalej od centrum tego obszaru, tym sygnał będzie słabszy. Na chwilę obecną Polska jest dobrze pokryta sygnałami różnych satelitów, zatem standardowe anteny o średnicy 80 cm powinny być optymalne – zwłaszcza w dużych miastach.

…ale miejsce ma jeszcze większe

Ale na nic zda się nam wielkość anteny, jeśli zamontujemy ją w złym miejscu. Złym miejscem dla anteny jest każde miejsce, które nie gwarantuje czystej drogi między anteną a niebem. Sygnał, który jest nadawany z kosmosu, ma ograniczoną moc – zwłaszcza na końcu jego drogi, czyli przy samym gruncie, na którym stoją nasze domy. Montując antenę, trzeba zwrócić uwagę, czy nie jest wycelowana w jakiś inny, nawet odległy budynek, lub np. w drzewo. Nawet jeśli montujemy antenę zimą lub wczesną wiosną, kiedy drzewa nie mają liści, to miejmy na uwadze, że latem te same drzewa będą zazielenione i przepuszczenie przez nie sygnału będzie utrudnione. Niezbędne jest wtedy obliczenie tzw. kąta elewacyjnego i użycie miernika poziomu sygnału.

Precyzja przede wszystkim

Sygnał satelitarny ma do pokonania bardzo długą drogę. Nadajniki do transmisji sygnału są umieszczone dokładnie nad równikiem, czyli na wysokości 35 790 km i poruszają się z prędkością równą szybkości obrotu ziemi, czyli ok. 11 000 km. Oznacza to, że program nadawany np. z Warszawy ma do przebycia ponad 77 000 km. Daje nam to obraz, jak silny musi być sygnał i na ile przeszkód może po drodze natrafić. Aby móc go odbierać z wystarczającą mocą i jakością, antena musi być ustawiona dokładnie na jego tor. Dlatego do zamontowania anteny należy się przyłożyć i poświęcić na to nawet kilka godzin. Warto też, aby antena, kable i reszta osprzętu były wysokiej jakości. Dobry osprzęt do montażu i same anteny oferuje np. firma Saturn.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas