Materiał Partnera Wykorzystanie probiotyków w rolnictwie

Wykorzystanie probiotyków w rolnictwie

Wykorzystanie probiotyków to naturalny sposób na zwiększenie efektywności produkcji w gospodarstwie rolnym. Ze względu na różnorodne właściwości mikroorganizmów wykorzystywanych w probiotykach mogą być one stosowane zarówno w kierunku poprawy stanu jakości gleby, ale również dla poprawy zdrowia zwierząt hodowlanych. W przeciwieństwie do preparatów chemicznych są one ekologiczne i bezpieczne dla środowiska.

W jaki sposób wykorzystuje się probiotyki w rolnictwie?

Od niepamiętnych czasów ludzie starają się wykorzystywać pożyteczne kultury bakterii w celu poprawy swojego stanu zdrowia oraz właściwości ziemi, którą uprawiają. Aktualnie, dzięki wykorzystaniu ProBio Technologii jest to znacznie prostsze niż kiedyś, a na rynku łatwo znaleźć preparaty probiotyczne dedykowane dla danego gatunku zwierząt lub zastosowania ogrodniczego.

Bakterie probiotyczne wykorzystuje się w celu usprawnienia procesu rozkładania resztek pożniwnych oraz dodaje się je do obornika. W ten sposób rozkładają one materię organiczną na prostsze związki chemiczne, które łatwiej przedostają się do gleby – użyźniając ją. Jest to proces tworzący próchnicę w glebie.

Mikroorganizmy probiotyczne stosowane są również w przypadku chorób gleby i dla poprawienia jej struktury przed zasiewem. Preparaty z ich udziałem wykorzystywane są dla przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej oraz w celu poprawy wiązania azotu atmosferycznego w glebie. W ten sposób poprawiana jest również kondycja roślin – efektem czego jest lepsze plonowanie, poprawa jakości i brak pozostałości chemicznych w wytworzonej żywności.

Sprzedażą zróżnicowanych preparatów probiotycznych do zastosowania w rolnictwie zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak Lubelskie Centrum Mikroorganizmów w Celejowie.

Wykorzystanie probiotyków w hodowli zwierząt

Oczywiście zastosowanie probiotyków w rolnictwie nie kończy się jedynie na polepszaniu właściwości gleby. Równie skutecznie stosuje się je również w przypadku hodowli zwierząt. Jest to związane z budową układu trawiennego, gdzie mikroorganizmy probiotyczne pełnią ważną funkcję w procesie trawienia i przyswajania substancji odżywczych z pokarmu.

Często stosowane w hodowli antybiotyki prowadzą do wyjaławiania się flory bakteryjnej zwierząt. W efekcie czego dochodzi do spadku ich apetytu, apatii oraz kondycji. Można temu zapobiec, stosując probiotyki, zwłaszcza w okresie wzmożonego wysiłku związanego z dorastaniem, karmieniem lub rozrodem zwierząt. W ten sposób naturalnie poprawiany jest ich stan oraz efektywność hodowli.

Podziel się