Artykuł sponsorowany Plastry hodowlane dla pszczół samotnic

Plastry hodowlane dla pszczół samotnic

Populacja rodzin pszczelich na świecie dramatycznie spada. W niektórych regionach między innymi Chin sadownicy muszą dbać o zapylanie kwiatów owocowych na własną rękę metodami sztucznymi. W Polsce jednym z alternatywnych sposobów stała się hodowla pszczół samotnic, które zwane są murarkami ogrodowymi. Aby zagwarantować im prawidłowe warunki rozwoju, pszczelarze inwestują w nowoczesne plastry hodowlane z otworami lęgowymi.

Ule dla murarki ogrodowej

Murarka ogrodowa jest w stanie zapylić w sezonie nawet 18 tysięcy kwiatów! Nic dziwnego, że specjalistyczne ule powstają przy małych, a także dużych sadach. Ich konstrukcja jest jednak całkowicie inna od standardowych uli warszawskich, uli dadata, czy uli wielkopolskich, które dostosowane są do hodowli rodzin pszczół miodowych, które prowadzą zbiorowy tryb życia. Ule dla murarki muszą zapewnić jej optymalne, odosobnione warunki życia. Pszczoły te nie zakładają bowiem własnych gniazd, lecz poszukują różnego rodzaju szczelin, w których mogłyby się zagnieździć. Aby ułatwić im ten proces opracowano między innymi nowoczesny ul Pszczelinka, który jest niczym innym jak specjalną skrzynką chroniącą ustawiony rzędowo plaster hodowlany. Obudowa zabezpiecza go przed wysokimi i niskimi temperaturami, różnymi zwierzętami drapieżnymi, czy też przed wiatrem oraz deszczem. Ul Pszczelinka, pozwala zatem zapewnić wysokie parametry środowiska lęgowego dla murarki ogrodowej, umożliwiając również hodowcom łatwe segregowanie zdrowych okazów, usuwanie pasożytów, czy zbieranie kokonów nowych insektów. Płyty skrzyń są wykonane z polipropylenu, sprzyjając samooczyszczeniu podczas opadów, czy rosy zbierającej się na powierzchni o poranku.

Plastry hodowlane z miejscami lęgowymi

Murarka do doskonały zapylacz, który nie produkuje jednak miodu. Plastry lęgowe, które są oferowane dla tych pszczół, mogą mieć zatem prostą budowę. Taką gwarantuje ten stosowany właśnie w ulu Pszczelinka. Plaster ten jest autorskim pomysłem spółki KAPKA, która dzisiaj jest liderem polskim w tworzeniu technologii pszczelarskiej dla murarek ogrodowych. Konstrukcja, która została przygotowana specjalnie z myślą o nich składa się z 44 modułów, gwarantując 990 otworów lęgowych! Plaster hodowlany jest przy tym nie tylko odpowiednio uszczelniony, ale tak wyprodukowany, aby pszczoły łatwiej mogły lądować, czy wychodzić ze swoich sztucznych gniazd. Są to zatem dla nich swoiste „luksusowe apartamenty”, o korzystniejszych warunkach niż te gwarantowane w korach drzew oraz w skałach. Dużą zaletą plastrów hodowlanych – podobnie jak całych uli – jest zaś to, że hodowcy mają łatwy dostęp do znajdujących się w nich kokonów murarki, które można przeselekcjonować przy pomocy grzebienia segregacyjnego. Wysokiej klasy ule Pszczelinka nie tylko zasiedlane są sztucznie, ale także naturalnie. Jeśli w Twojej okolicy występują murarki, wystarczy wystawić przy sadach omawiane konstrukcje, aby zostały w pełni zasiedlone… 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas