Artykuł sponsorowany Wszystko co chciałbyś wiedzieć o miodzie

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o miodzie

Sztuka pszczelarska to zajęcie wymagające poświęcenia i ogromnej wiedzy. Opieka nad pszczelimi rodzinami wymaga codziennego systematcznego zangażowania wokół ula, ale okazuje się, że to nie wystarczy. Przydaje się jeszcze wiedza dotycząca przepisów, umeejętność prowadzenie dokumentacji, conieco podstaw weterynarii, no i na koniec ekonomia i marketing. Czy o czymś zapomniałam? Bardzo możliwe, okaże się w dalszej części artykułu.

Czym zajmuje się pszczelarz?

Pszczelarz zajmuje się produkcją spożywczą. Wytwarzanie produktów spożywczych obwarowane jest wieloma przepisami sanitarno-higienicznymi, wymaga specjalnych pozwoleń, zaświadczeń i oczywiście okresowych kontroli. Dlatego też niezbędne jest prowadzenie właściwej dokumentacji. Pszczelarz zajmuje się faktyczną opieką nad istotami żywymi. Każdy, kto ma psa lub kota wie, że jest to zajęcie odpowiedzialne i często nieprzewidywalne, a to tylko jedno zwierzątko, na dodatek łatwe w obsłudze i takie, od którego nie zależy nasz byt. Lepszym porównaniem jest posiadanie zwierząt gospodarskich, które czasem chorują, mają swoje humory, nastroje, czasem chowają się dobrze, a kiedy indziej stwarzają problemy, bywają też niebezpieczne. Nie inaczej jest z pszczołami, o czym dobrze wie pan Zbigniew Sznurowski z przedsiębiorstwa Miodek. Trzeba do nich podchodzić z cierpliwością, spełniać ich potrzeby i wymagania, dbać o ich zdrowie i o dostarczanie im odpowiedniej jakości pokarmu. W tym celu trzeba przede wszystkim wybrać dobry teren na założenie pasieki, najlepiej otoczony czystymi od pestycydów łąkami, sadami i lasami. Ale często, szczególnie w okresie kwitnienia konkretnych roślin jak gryka, akacje, wrzosy, pszczelarze zabierają swoje rodziny i podróżują z nimi kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów po to, by pracowite pszczoły zebrały nektar z miejsc, gdzie jest najwięcej kwiatów.

Cenne właściwości naturalnego miodu

Produktem gospodarstwa pszczelego jest miód. Wśród produktów naturalnych i sztucznych nie istnieje druga substancja podobna do pszczelego miodu. Zawiera on wodę i węglowodany, jako podstawowe składniki, ale to nie one decydują o jego kolorze, smaku, konsystencji a przedewszystkim niezrównanych właściwościach zdrowotnych. Miód zawiera niesamowitą ilość witamin i mikroelementów, kwasy owocowe, olejki eteryczne, a także enzymy pochodzące z gruczołów ślinowych owadów takie jak lizozym, inhibina i apidycyna, które mają działanie antyseptyczne i bakteriostatyczne. Miody dostępne na polskim rynku to przede wszystkim miód wielokwiatowy, ale także miód lipowy, miód akacjowy, miód gryczany, miód rzepakowy, wrzosowy i wiele innych. Naprawdę warto kupować i spożywać przepyszne polskie miody.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas