Artykuł sponsorowany Orka zagonowa - na czym polega, jakie są rodzaje

Orka zagonowa - na czym polega, jakie są rodzaje

Orka jest to jeden z podstawowych zabiegów w rolnictwie. Jej celem jest przywrócenie efektywności i sprawności produkcyjnej gleby. Jest ona istotna zwłaszcza na lżejszych glebach, które stanowią w Polsce większość. Sposób wykonania orki należy dobrać do wielkości i kształtu danego terenu. Wyróżnia się orkę zagonową i bezzagonową, przy czym bardziej popularna jest ta pierwsza.

Czym jest orka zagonowa?

Orka to zabieg rolniczy, który polega na “wycięciu” skiby (paska roli), a następnie jej odwróceniu i pokruszeniu. Orka zagonowa jest stosowana na obszarach równinnych, o kształcie prostokątnym lub kwadratowym. Wykonuje się ją za pomocą pługów lemieszowych, które przekładają skiby na prawą stronę w stosunku do kierunku orki. W przypadku orki kluczowe jest ustalenie najbardziej optymalnej szerokości zagonów - wpływa to na ogólną jakość orki.

Orka w skład

Orka w skład, zwana również orką w zgon, to zabieg, który rolnik rozpoczna od zaorania pasa na środku pola. Kolejne przejazdy są wykonywane zawsze w prawo, przez co odkładają się kolejne skiby do już wyoranego pasa. W tej technice bruzdy oddzielające poszczególne składy są płytkie i proste.

Orka w rozorywkę

W tej technice rolnik zaczyna orkę z prawej granicy zagonu, a następnie skręca pługiem zawsze w lewo, dojeżdżając do lewej granicy zagonu i rozpoczynając tam kolejny przejazd. Pierwsza skiba zawsze trafia do środka pola, a orka właściwa rozpoczyna się od kolejnego przejazdu.

Orka kombinowana

Orka kombinowana jest połączeniem obu powyżej opisanych technik - częściowo w zgon, częściowo w rozorywkę. W tej metodzie rolnik orze składy nieparzyste w zgon, a parzyste w rozorywkę, a więc tam, gdzie była bruzda tworzy się grzbiet i odwrotnie. Dzięki temu ogranicza się dużą liczbę grzbietów i bruzd na powierzchni pola.

Wady i zalety orek

Oranie ma wiele zalet, m.in.:

  • poprawia strukturę gleby,
  • napowietrza glebę, pobudzając jej aktywność biologiczną,
  • rozmieszcza równomiernie składniki pokarmowe,
  • zapobiega również pojawianiu się szkodników, bakterii i grzybów, które są źródłem chorób roślin.

Niestety, oprócz zalet, orka ma również wady, którymi są: podatność na erozję (wodną i wietrzną), a także zbytnie zagęszczenie podglebia, co doprowadza do zaskorupiania się.

Profesjonalne usługi rolnicze

Umiejętna orka zagonowa wymaga znajomości tej techniki, wprawy oraz odpowiedniego sprzętu. Te wszystkie elementy zapewnia firma Usługi Rolno-Transportowe Łukasz Hornik. Właściciel firmy od lat zajmuje się najróżniejszymi usługami rolniczymi, między innymi orką

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas