Artykuł sponsorowany Najpopularniejsze rośliny pastewne

Najpopularniejsze rośliny pastewne

Rośliny pastewne dostarczają wartościowej paszy zwierzętom gospodarskim. Charakteryzują się korzystnym, ze względów odżywczych, składem chemicznym oraz stosunkowo dużą masą otrzymywaną z jednostki powierzchni. Często mają również właściwości mlekopędne. Na cele paszowe uprawianych jest wiele różnych gatunków roślin. Które z nich są najpopularniejsze?

Kukurydza pastewna

Kukurydza jest najpowszechniej uprawianą rośliną na świecie, którą wykorzystuje się w celach paszowych. Jej podgatunek pastewny, nazywany końskim zębem, cechuje się szybkim wzrostem, silnie ulistnionymi łodygami i dużymi kolbami. Kukurydzę pastewną, której nasiona dostępne są między innymi w sklepie Małopolskiej Hodowli Roślin, podaje się zwierzętom w postaci zielonki, ziarna i kiszonki. Kiszonka z całych roślin jest najważniejszą paszą objętościową w żywieniu bydła. Tradycyjnie produkuje się ją z późnych odmian kukurydzy, jednak jeśli celem jest uzyskanie plonów o jak najwyższej wartości energetycznej, lepsze będą odmiany wczesne i średnio wczesne.

Rośliny motylkowate

Do popularnych roślin pastewnych zalicza się wiele gatunków roślin motylkowatych. Mowa tu zarówno o roślinach motylkowatych grubonasiennych – peluszce, bobiku, łubinie, soi czy wyce – jak i roślinach motylkowatych drobnonasiennych, takich jak różne gatunki koniczyny, lucerna mieszańcowa i siewna, seradela, komonica zwyczajna czy esparceta siewna. Uzyskana z nich zielonka może być wykorzystana do bezpośredniego skarmiania lub przeznaczona do produkcji siana i kiszonki. Pasza z roślin motylkowatych ceniona jest głównie za dużą ilość białka. Zawiera też aminokwasy egzogenne, wapń, potas, fosfor oraz witaminy z grup B, C i K.

Inne popularne rośliny pastewne

Na cele paszowe nadaje się wiele gatunków roślin z innych rodzin niż motylkowata. Kapusta pastewna daje paszę o wysokiej zawartości białka, cukrów, karotenu i witamin. Duże ilości białka ogólnego oraz właściwego ma rzodkiew oleista, którą często karmi się bydło. Facelia błękitna wyróżnia się z kolei wysoką zawartością soli mineralnych oraz właściwościami mlekopędnymi. W roli paszy wykorzystuje się też rośliny okopowe bulwiaste, takie jak ziemniaki, brukiew, słonecznik bulwiasty oraz pastewne odmiany marchwi i buraka.

Wymieniając powszechnie stosowane rośliny paszowe, nie można nie wspomnieć o trawach. Do najpopularniejszych należą życica trwała, tymotka łąkowa, kupkówka pospolita, kostrzewa łąkowa czy stokłosa bezostna. Liście traw wyróżniają się wysoką strawnością na poziomie 80-90%. Strawność źdźbeł wynosi zaś około 50%. Trawy podaje się zwierzętom w postaci zielonki, kiszonki, siana, sianokiszonki oraz suszu przemysłowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas