Materiał Partnera Główne zalety wynajmu maszyn rolniczych

Główne zalety wynajmu maszyn rolniczych

Zakup nowych maszyn rolniczych to poważna inwestycja, na którą nie są sobie w stanie pozwolić wszyscy rolnicy. Finanse nie stanowią wprawdzie jedynego problemu, chodzi także o intensywność wykorzystania tego typu urządzeń, która może być zbyt niska, aby uzasadniała taki wydatek. Jednak w odpowiedzi na powyższy stan rzeczy, istnieje możliwość wynajmu maszyn rolniczych. Jakie są zalety tej usługi?

Zainteresowanie zakupem maszyn rolniczych na rynku pierwotnym

Statystyki pokazują, że od kilku lat producenci urządzeń dla rolnictwa obserwują spadek zainteresowania ich produktami. Za przyczynę takiego stanu rzeczy uznaje się choćby mniejszą chęć rozwoju działalności w dobie niższych cen zbóż, co zniechęca do zadłużania się kosztem utraty względnej stabilności. W Polsce dominują także małe wielkościowo gospodarstwa, których właściciele coraz częściej wybierają inne formy korzystania z maszyn rolniczych. Jedną z nich może być niezwykle ciekawy na naszym rynku ich krótkoterminowy wynajem, realizowany przez rzetelne i profesjonalne przedsiębiorstwa.

Główne zalety wynajmu maszyn rolniczych

Współcześnie funkcjonujący rolnik, w zależności od rodzaju działalności, potrzebuje przynajmniej kilku profesjonalnych narzędzi, wspomagających jego działalność. Są to siewniki, pługi, kombajny, przyczepy rolnicze, agregaty i inne przyrządy. Ich zakup, szczególnie w sytuacji rzadszego korzystania, może być jednak nieopłacalny, dlatego tak dużą korzyścią jest wynajem maszyn rolniczych. Jak przyznaje Leszek Nowak z przedsiębiorstwa Agro-Lech z miejscowości Skotniki w centralnej Polsce, przy tego typu usłudze, rolnik nie ponosi wydatków związanych z ewentualnymi usterkami maszyn oraz z ich naprawą. Przewidywalny jest także sam koszt wykorzystania urządzeń, dzięki czemu łatwej jest oszacować wydatki w danym okresie. Dodatkowo, niektóre przedsiębiorstwa, oferują wynajem maszyn rolniczych wraz z operatorem, co jest szczególnie ciekawą opcją dla nieposiadających odpowiednio liczebnej załogi robotniczej na gospodarstwie, albo dla takich, którzy ze względu na brak czasu i konieczności realizacji innych zadań, chcieliby zająć się wykonywaniem odrębnych działań.

Wynajem maszyn rolniczych to ciekawa usługa, której znaczenie w Polsce zdecydowanie rośnie. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami, w tym finansowymi, jednak rozważając tę opcję mamy także sporo innych, niezwykle istotnych zalet takiego rozwiązania, które dla wielu rolników okazują się stanowić ogromną wartością dodaną.

Podziel się