Artykuł sponsorowany Meloidogyne SPP – nicienie węzłów korzeniowych

Meloidogyne SPP – nicienie węzłów korzeniowych

Nicienie korzeniowe są endopasożytami, żyją w glebie i materiale roślinnym – korzeniach roślin. Są małymi obleńcami, żyją wewnątrz korzeni. Mogą powodować na korzeniach roślin różnej wielkości guzy i narośle. Na wyroślach pojawiają się cienkie korzenie z małymi guzkami.

Cykl życia nicieni korzeniowych

Cykl życia składa się z 3 faz:

  • jaja – mogą zimować osłonięte specjalnymi workami, w okresie letnim jaja osłonięte są galaretowatą substancją, która pełni rolę ochronna dla jaj;

  • postać larwalna – pojawiają się w glebie w temperaturze 12 stopni Celsjusza – ma to miejsce pod koniec kwietnia, początek maja. Przenikanie larw do korzeni następuje, gdy temperatura gleby wynosi 18 – 21 stopni Celsjusza (często jest to na przełomie maja i czerwca). Od tego okresu, to jest od początku lipca pojawiają się dorosłe samice, zdolne do składania jaj;

  • stadium dla dorosłych.

Gatunek tego nicienia żyje wewnątrz korzeni roślin żywicieli. Lubi gleby przewiewne, piaszczyste, z dużą ilością materiału organicznego. Nie toleruje gleb ciężkich i zlewnych. Optymalna wilgotność gleby dla rozwoju nicieni, w tym Meloidogyne SPP wynosi 40 – 80%. Żyją wewnątrz korzeni. Korzeń spichrzowy ulega deformacji i rozwidleniu. Dostarczanie wody wraz ze składnikami pokarmowymi dla rośliny staje się zaburzone, a nawet całkowicie zahamowane. Mogą być niszczone całe plantacje.

Takie szkody czynią inwazyjne larwy. Larwy, które nie zasiedliły roślin, giną w glebie. Nicienie porażają rośliny zarówno na polu, jak i w szklarniach. Najlepszymi żywicielami są ziemniaki, marchew, buraki cukrowe, pietruszka, sałata, rośliny bobowate, truskawki. Żywicielami mogą być również wszystkie rodzaje traw i zboża, chwasty dwuliścienne. Nicienie mają małą zdolność do poruszania się.

Można je rozprowadzić za pomocą:

  • materiału siewnego, bulw, cebul,

  • gleby,

  • maszyn i narzędzi rolniczych,

  • wiatru,

  • obuwia – chodzenie po glebie zakażonej nicieniami – nie myjąc obuwia można przenosić nicienie – w ten sposób zakażając kolejne miejsca.

Profilaktyka i zwalczanie

Warto zapoznać się z najważniejszymi elementami profilaktyki oraz zwalczania nicieni korzeniowych:

  • W sezonie zimowym nie powinny w glebie zalegać pozostałości po zbiorach (liście, słoma, korzenie roślin);

  • Gnijące pozostałości po zbiorach stwarzają dobre warunki do przezimowania jaj nicieni;

  • Nie sadzić tych samych roślin na tej samej grządce;

  • Ważne jest zmianowanie;

  • Ważne dobre nawożenie gleby naturalnymi minerałami;

  • Nicienie nie lubią kukurydzy.

Profilaktyka i zwalczanie nicieni przy użyciu ECO-PLON Volcanic Minerals

Nasiona na 2-3 dni przed wysiewem należy otoczyć zaprawą do nasion ECO-PLON Volcanic Minerals, która dostępna jest w ofercie firmy Aineg-Pol. Rekomendowane jest użycie jej pod  postacią pylistą w ilości 1 tona zaprawy na 10 ton ziaren. Wymieszane ziarna z zaprawą powinny być przechowywane w suchym pomieszczeniu. Mikronowe części zaprawy oczyszczą nasiona z różnych żerujących na nich szkodników i znajdujących się grzybów. Otulone zaprawą nasiona po wysianiu do gleby mają wokół siebie gotową odżywkę w postaci minerałów niezbędnych dla kiełkowania i rozwoju systemu korzeniowego. Podobnie należy postąpić z bulwami i cebulami.

Ważne jest zmianowanie roślin. Dobre nawożenie gleby sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów w glebie, sprzyja tworzeniu się próchnicy. Zakażoną glebę należy nawieżć środkiem ECO-PLON Volcanic Minerals w ilości 2 – 3 ton na hektar. Zasiać przedplon z roślin motylkowatych. Obsiać np. kukurydzą – nicienie nie lubią kukurydzy, lnu, szpinaku. Takie nawożenie powinno się stosować przez okres 2 – 3 lat, później można zmniejszyć dawkę do 1,5 tony na hektar. Ważna jest odbudowa i zachowanie równowagi mikrobiologicznej w glebie. Im więcej próchnicy w glebie, tym zdrowsze i odporniejsze są rośliny. 2

Minerały – jest ich 23 – znajdujące się w ECO–PLON Volcanic Minerals są łatwo przyswajalne dla roślin. Nie są wypłukiwane do wód gruntowych. Są ekologicznymi, naturalnymi kompozycjami minerałów. Mają właściwości sorpcyjne do 100% własnej masy. Zwiększają plonowanie do 20%, stabilizują również pH gleby. Składniki środka są powoli uwalniane, zapewniając długo terminowy okres zaopatrywania roślin w składniki pokarmowe, poprawia strukturę gleb lekkich i ich właściwości sorpcyjne.  Zawarte minerały przyczyniają się do wzmocnienia odporności roślin na działanie stresu biotycznego i abiotycznego spowodowanego:

  • niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi (susza, mróz, nadmiar wilgoci);

  • wzmacniają rośliny przed atakiem chorób grzybowych, pasożytniczych;

  • minerały powodują tworzenie się gruzełkowatości gleby – napowietrzona  gleba sprzyja rozwojowi bakterii z grupy Azotobacter przyswajających azot z powietrza, który jest niezbędny roślinom.

Rośliny takie jak kukurydza, żyto, len, lucerna i cykoria pobudzają nicienie do wyjścia z cyst, które następnie w wyniku niekorzystnych warunków do życia giną. Takimi niesprzyjającymi warunkami jest obecność ECO–PLON Volcanic Minerals w glebie. Mikronowe części środka (20-85 mikronów) powodują kaleczenie przewodu pokarmowego nicieni, które giną. Ważną rzeczą jest usuwanie chwastów dwuliściennych (dzikie trawy, komosa, rdest ptasi), ponieważ mogą być one żywicielami dla nicieni.

Opracowała mgr Genowefa Laskowska

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas