Artykuł sponsorowany Jakie są najważniejsze zasady siewu owsa?

Jakie są najważniejsze zasady siewu owsa?

Uprawa poszczególnych gatunków zbóż jest uzależniona w dużej mierze od warunków glebowych, ale również wymagań konkretnych odmian. W przypadku owsa ogromne znaczenie ma przede wszystkim wczesny termin siewu, który w zależności od rejonu kraju mieści się w granicach od 15 marca do 10 kwietnia. Dla wartościowych plonów warto również korzystać z nasion polecanych do obsadzenia w danym województwie.

Odpowiednia uprawa roli

Zabiegi agrotechniczne to nieodłączny element wysiewu każdej rośliny w rolnictwie. Właściwe przygotowanie gleby pod obsadzenie ziarnem także ma wpływ na ilość plonów, a także ograniczenie przenoszenia się chorób. Owies zalicza się akurat do zbóż fitosanitarnych, czyli odpornych na działanie szkodników i nieprzyczyniających się do przenoszenia ich na inne rośliny. Nie zwalnia to jednak rolnika z przeprowadzenia bronowania bądź włókowania – te zmniejszą parowanie wody zgromadzonej w glebie. Ponadto warto skorzystać z agregatu uprawowego, który przygotuje powierzchnię roli do równomiernego siewu.

Termin siewu owsa

W tej kwestii poszczególne okresy mogą się różnić w zależności od rejonu Polski, niemniej jednak należy ich ściśle przestrzegać, jeśli chcemy uzyskać obfite i dobre jakościowo plony. Mimo że owies nazywany jest rośliną dnia długiego, to najlepiej wschodzi w temperaturze 2-3 stopni Celsjusza, gdy dzień nie jest jeszcze zbyt długi. I tak wskazuje się na terminy:

  • 15-25 marca – południowo-zachodnia Polska;
  • 20-30 marca – centralna i południowa Polska;
  • 25 marca-5 kwietnia – północna i wschodnia Polska;
  • 1-10 kwietnia – północno-wschodnia Polska.

Nawet nieznaczne opóźnienie wysiewu nasion owsa sprawia, że plon może obniżyć się nawet o kilkanaście procent. Ponadto na wzrost tego rodzaju zboża pozytywny wpływ mają zgromadzone w glebie wody zimowe, które rośliny wykorzystują do prawidłowego ukorzenienia się.

Gęstość wysiewu zboża

Należy pamiętać, że każda odmiana ziaren ma inne wymagania pod tym względem, jeśli chodzi o rejon uprawy. Warto korzystać z nasion zalecanych do siewu w konkretnym województwie, a na doradztwo pod tym kątem można liczyć między innymi w firmie Rolnas z Bydgoszczy, która specjalizuje się w produkcji oraz sprzedaży rolnego materiału siewnego.

Co do zasady owies sieje się w rzędach w odległości 12-15 cm i głębokości 2-4 cm. Ostatni parametr jest zależny od poziomu wilgotności gleby – tam, gdzie jest on wyższy, można nasiona umieścić nieco płycej. Dodatkowo to właśnie właściwości gruntu determinują gęstość siewu. Słabsze warunki glebowe będą przekładać się na mniejszą intensywność krzewienia się zboża, dlatego powinno być ono wysiewane bliżej siebie. Warto również pilnować zbyt dużej obsady na 1 m2. Na żyznych glebach może doprowadzić to do nieprawidłowego wykształcenia wiechy i tym samym gorszej jakości plonów. Przy suszy natomiast straty będą spowodowane niewystarczającym zaopatrzeniem roślin w wodę.

Opracowanie:

Rolnas sp. z o.o.

Bydgoszcz , Powstańców Warszawy 6f

  • tel. 52 376 98 10

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas