Artykuł sponsorowany Jakie agregaty uprawowe sprawdzają się dobrze przy siewie w mulcz?

Jakie agregaty uprawowe sprawdzają się dobrze przy siewie w mulcz?

Kluczowym warunkiem owocnych plonów jest staranna i przemyślana uprawa roli. Konieczne jest odpowiednie dbanie o glebę, dobierając metody pielęgnacji zgodnie ze specyfiką danego terenu. Ważna jest też terminowość wysiewu oraz urządzenia, dzięki którym jest on w ogóle możliwy. W tym artykule podpowiadamy, jakich agregatów uprawowych warto użyć podczas siewu w mulcz.

Czym jest siew w mulcz?

Siew w mulcz jest jedną z głównych metod uprawy roli. Poza nim stosuje się między innymi uprawę pasową czy siew bezpośredni. Każda z dostępnych możliwości wysiewu ma swoje wady i zalety, warto więc poznać je wszystkie – radzi ekspert z firmy KAGRO.

Podczas siewu w mulcz obrabiana jest ziemia nieobrócona. Możliwe jest zastosowanie tej metody z przygotowaniem podłoża bądź siew lub bez przygotowania. Istnieje kilka kluczowych zalet siewu w mulcz:

  • wytworzenie się solidnej struktury gleby,
  • zmniejszanie ryzyka erozji gleby,
  • zmniejszenie ryzyka zamulania gleby,
  • w porównaniu do tradycyjnej metody uprawy roli brak strat plonów,
  • zwiększenie grupy bezkręgowców w glebie,
  • wpływanie na proces ocieplania się gleby.

Spośród zalet siewu w mulcz bardzo często wymienia się takie problemy jak: nierównomierny rozkład słomy z poprzednio przeprowadzanej uprawy, za duże nawodnienie gleby i materiału mulczu czy zbyt gruby albo zbyt słaby plon. W każdym razie siew w mulcz jest popularną metodą uprawy roli, nierzadko zastępuje uprawę konwencjonalną.

Agregaty uprawowe do siewu w mulcz

Do siewu w mulcz wykorzystywane są specjalne agregaty uprawno-siewne, które są konstrukcyjnie przygotowane właśnie do tej metody uprawy. Dobrze wybierać te urządzenia, które sprawdzają się w przypadku różnych sposobów obrabiania gleby i wysiewu. Odpowiednie więc są na przykład te, które nadają się zarówno do siewu konwencjonalnego po orce, jak i do siewu w mulcz. Wybierając maszyny uniwersalne, możliwe jest uprawianie różnych pól kilkoma metodami – wówczas oszczędza się nie tylko czas, ale i pieniądze.

Na rynku dostępne są między innymi takie agregaty uprawowo-siewne, które wyposażone są w dwa rzędy talerzy doprawiających, całość dogniatana jest z kolei przez oponowy wał, skonstruowany w taki sposób, by zapewnić odpowiednie wtórne zagęszczenie. W nowoczesnych maszynach możliwe jest równoczesne wysiewanie nasion i nawozów w międzyrzędzia. Dobrze wybierać takie agregaty, bo dzięki nim dwa zadania realizowane są w jednym czasie. Częstym elementem maszyn uprawno-siewnych są łapy sprężyste zakończone redlicami. Dzięki nim swobodnie można rozwierać glebę i jednocześnie odsuwać słomę na boki. Korzystnie też, jeśli agregat nieustannie utrzymuje głębokość swojej pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas