Materiał Partnera Jaki ciągnik wybrać do pracy w lesie?

Jaki ciągnik wybrać do pracy w lesie?

Nie tylko pole uprawne jest obszarem, gdzie ciągnik to ważny sprzęt. Również prace leśne wymagają odpowiedniego ekwipunku. Ciągnik do prac w lesie różni się jednak od tego używanego w polu. Oczywiście można wykorzystać ten sam w obu celach, jednak lepiej dostosowany sprzęt pozwala na szybkie, sprawne i bezproblemowe wykonanie pracy. Istnieje szereg wymagań, które ciągnik stosowany w leśnictwie musi bezwarunkowo spełniać.

Zrywka drewna z właściwym sprzętem

Zrywka drewna to transport z lasu do miejsca obróbki lub załadunku. Jest dużym wyzwaniem logistycznym i finansowym. Głównie za sprawą faktu, iż ścięte pnie rozłożone są na dużym obszarze, a niekiedy warunki - są bardzo trudne. Zwłaszcza ukształtowanie terenu często nie sprzyja tego typu pracy. Góry, bagna i gęste obsadzenie mogą być poważnym utrudnieniem. W związku z tym ciągnik musi być przede wszystkim zwinny. Łatwa kontrola toru jazdy jest konieczna w miejscu, gdzie drogi są wąskie, a z tyłu znajduje się naczepa. Szukając odpowiedniego ciągnika, warto zwrócić uwagę na to, by miał wysokie podwozie. Las to miejsce, w którym nie trudno o coś zahaczyć, w podszyciu i runie kryje się wiele pułapek. Podwyższone nadwozie może okazać się wybawieniem. Generalnie mocna konstrukcja to jeden z najważniejszych aspektów, którym powinno się kierować, kupując ciągnik do prac leśnych. Nowoczesnym rozwiązaniem są dodatkowe okucia wewnątrz maszyny czy wzmocnienia dachu, które zabezpieczają użytkownika i sprzęt.

Skrętny i solidny o potężnej mocy

Duża moc silnika to spory atut, gdy w grę wchodzą prace w trudnym leśnym terenie. Oznacza ona spory udźwig, który w przewozie drewna może się przydać. Jednak czasem również te o mniejszej mocy mogą okazać się praktyczne, np. podczas gaszenia lasu mniejszy i bardziej zwinny sprzęt sprawdzi się lepiej. Z tego powodu warto dokładnie przemyśleć, jakie są zadania maszyny i jakie parametry są najbardziej wymagane. Firma Jarząbek poleca szczególnie sprzęt marki Zetor. Często o tych ciągnikach mówi się, że są bardzo wytrzymałe, praktycznie „nie do zdarcia”. Części zamienne mają atrakcyjne ceny, a Zetor bez problemu radzi sobie z naprawdę potężnymi ciężarami.

Dla komfortu możliwe jest wymienienie opon na lepiej przystosowane do jazdy po lesie. Oczywiście powinno się też przyjrzeć preferencjom użytkownika. Teraz klimatyzacja w kabinie to już standard, na który warto się zdecydować, skoro pracuje się w różnych porach roku. Jest też wiele innych udogodnień, które uprzyjemnią pracę kierowcy ciągnika.

Opracowanie:

Podziel się