Artykuł sponsorowany Jak wygląda uprawa soi w Polsce?

Jak wygląda uprawa soi w Polsce?

Soja jest rośliną strączkową, która odgrywa niebagatelną rolę w żywieniu ludzi i zwierząt. Mało osób wie o tym, jak cenne ma ona właściwości zdrowotne. To wartościowe źródło aminokwasów, błonnika, soli mineralnych, a przede wszystkim białka nie jest jeszcze zbyt często uprawiane w Polsce. Jest to o tyle zaskakujące, iż nasz kraj ma odpowiednie warunki do zasiewu soi.


Soja – cenne właściwości

Soja charakteryzuje się szeregiem zalet. Jest bardzo rzadko atakowana przez szkodniki i grzyby. Z tego względu nie trzeba w jej przypadku używać dużych ilości środków ochronnych. W dodatku ma ona ogromny wpływ na zdrowy wzrost próchnicy w glebie oraz zaopatruje ją w cenny azot. Uprawa soi skutecznie poprawia właściwości fizyczno-chemiczne ziemi, a do jej pielęgnacji zużywa się nawet 5 razy mniej wody niż w przypadku zboża i kukurydzy. Ponadto soja jest znakomitym przedplonem dla roślin okopowych oraz zbożowych.

Ta roślina strączkowa może być doskonałym materiałem paszowym. Ma wyraźny wpływ na glebę i zwierzęta. Jej spożycie jest oczywiście zalecane również ludziom. Jej nasiona bogate są w cenne białko. Zawierają go około 40 proc. Soja obfituje także w zdrowe tłuszcze, których większość to nienasycone kwasy tłuszczowe pomagające obniżyć cholesterol. Poza tym jest doskonałym źródłem soli mineralnych, lecytyny, witamin i antyoksydantów, które działają przeciwnowotworowo.


Jak wygląda uprawa soi w Polsce?

Soja zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem powierzchni uprawy. Tuż przed nią plasują się pszenica ryż i kukurydza. Mimo wszystko, udział Europy w jej uprawie jest naprawdę niewielki, gdyż wynosi około 3-4 proc.

Polska nie poprawia tej sytuacji. Jak mówi specjalista z POLSKA SOJA, nasz kraj importuje około 2 mln ton śruty sojowej. Jej wartość wynosi ponad 4 mld zł. Nie dość, że wiąże się to
z uzależnieniem polskiego rolnictwa od eksporterów, takich jak USA i Brazylia, to jest także szkodliwe dla społeczeństwa. Ponad 85 proc. tego towaru pochodzi z odmian GMO.

Ta roślina strączkowa w Polsce swój renesans przeżywała około 2015 roku, a od tamtej pory jej uprawa znacząco zmalała. Jest to o tyle dziwne, że Polska ma naprawdę dobre warunki do zasiewu soi. Ponadto jej opłacalność zbliżona jest do zyskowności z rzepaku.

Jeśli ktoś zastanawia się nad uprawą, ma ku temu dobre warunki. Przemysł paszowy i przetwórnie bardzo chętnie skupują soję. Agrotechnika szybko się rozwija, a dostępność środków do ochrony soi jest tak ogromna, że jej uprawa nie nastręcza trudności. Poza tym dopłaty do roślin wysokobiałkowych bywają naprawdę pokaźne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas