Artykuł sponsorowany Jak wybrać odpowiedni siewnik do poplonu?

Jak wybrać odpowiedni siewnik do poplonu?

Siewniki do poplonów w łatwy sposób można zamontować do narzędzi uprawowych, a dzięki małemu zapotrzebowaniu na moc i niewielkiej masie koszty uprawy pożniwnej mogą być względnie niskie. Nowoczesne siewniki do poplonów można podzielić na trzy podstawowe typy, czyli tarczowe, pneumatyczne i mechaniczne. Sprawdźmy, czym się różnią i który model wybrać.

Rodzaje siewników poplonowych

Najtańszym siewnikiem jest siewnik tarczowy, który wyposażony jest w specjalne tarcze rozrzucające z napędem elektrycznym. Zmiana prędkości ich obrotu oraz zamykanie zasuwy dozownika obsługuje się przez sterownik, co daje możliwość modyfikacji szerokości roboczej w dość dużym zakresie. Regulacja możliwa jest także poprzez przestawienie łopatek rozrzucających i punktu podawania nasion. Ogromną zaletą siewników tarczowych jest kompatybilność z innymi urządzeniami uprawowymi, co jest możliwe dzięki stosunkowo niewielkiej masie.

Kolejny typ siewnika to siewnik mechaniczny, który charakteryzuje się dość prostą budową – przypomina skrzynię, której szerokość jest równa szerokości siewu. Każdy mechaniczny siewnik do poplonu wyposażony jest w aparaty wysiewające, pod którymi znajdują się poziome płytki. Spadające nasiona odbijają się od płytek i w ten sposób rozrzucane są na pełną szerokość siewu.

Do kategorii siewników poplonowych zaliczane są także maszyny pneumatyczne, które wyposażone są w wałki wysiewające. Nasiona transportowane są do dyfuzorów, czyli płytek rozpraszających. Do zalet siewników pneumatycznych należy równomierny wysiew nawet przy dużej szerokości pola roboczego oraz niewrażliwość na wiatr. Zaawansowana budowa i bardziej skomplikowana konstrukcja siewnika pneumatycznego przekłada się także na wyższą cenę urządzenia.

Jaki siewnik wybrać?

Różne rodzaje siewników do poplonów dostępne są w asortymencie firmy Armasz, która jest producentem maszyn rolniczych. Jak wspomniano wcześniej, najtańszym siewnikiem jest siewnik tarczowy. Największą zaletę tej maszyny stanowi możliwość płynnej zmiany szerokości pola roboczego i możliwość samodzielnej pracy. Niemniej jednak warto pamiętać o podatności na wiatr, a co za tym idzie nierównomierności wysiewu.

Nieco droższy, ale za to dokładniejszy jest siewnik mechaniczny, przy czym jego wadę stanowi stała szerokość wysiewu bez możliwości regulacji i względnie duże gabaryty. Najdokładniejszy wysiew i dużą szerokość roboczą oferują maszyny pneumatyczne, które jednak są najdroższe i nie można na nich pracować w sposób samodzielny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas