Materiał Partnera Jak profesjonalnie przycinać krzewy?

Jak profesjonalnie przycinać krzewy?

Większość zimozielonych krzewów jest mało wymagająca. Zazwyczaj trzeba je przyciąć w okresie kwiecień-maj lub po kwitnieniu. Jeśli chodzi o krzewy, które kwitną późnym latem lub jesienią, należy je przyciąć co roku na wiosnę. Wtedy możemy kontrolować ich wzrost i poprawić ogólny stan zdrowia roślin. Krzewy kwitnące późną zimą, wiosną lub wczesnym latem, wymagają corocznego przycinania po kwitnieniu.

Przycinanie wiecznie zielonych krzewów

Wiele małych krzewów, takich jak lawenda i wrzosy. wymaga wymiany po około 10 latach. Kwitną na nowym drewnie. Dlatego przycinanie tych roślin co roku poprawi kwitnienie i przedłuży ich żywotność. Zapobiegnie ich nadmiernemu zdrewnieniu.

Bog-jac Jacek Drozdowicz zwraca uwagę na to, że większe krzewy, takie jak rododendrony, zwykle wymagają niewielkiego przycinania. Oprócz tego musisz na bieżąco usuwać chore, martwe i uszkodzone pędy. Jeśli chodzi o wolnorosnące krzewy, należy przede wszystkim skoncentrować się na usuwaniu chorych pędów w połowie wiosny.

Chociaż wiecznie zielone krzewy i drzewa nie zrzucają liści, zbliżają się do stanu uśpienia w okresach zimowych. Zaliczamy do nich m.in. bukszpan, kamelię, świerk i sosnę.

Przycinanie krzewów kwitnących wiosną i wczesnych latem

Jeśli niedawno zasadziłeś krzewy, musisz tylko pamiętać o przycinaniu i formowaniu. Zarośnięte krzewy mogą wymagać drastycznego przycinania. Przycinanie zaraz po kwitnieniu maksymalizuje czas rozwoju młodego wzrostu. Dzięki temu następnego roku przed końcem lata pojawią się piękne kwiaty. Wymagania dotyczące przycinania są uzależnione od danego rodzaju krzewu. Należy jednak pamiętać, że wszystkie krzewy wczesnokwitnące wymagają rutynowego usuwania uszkodzonych, chorych lub martwych gałęzi.

Dlaczego warto przycinać?

Dobrze utrzymane drzewo lub krzew jest zdrowsze i wygląda lepiej. Dlatego prawidłowe przycinanie jest bardzo ważne. Usuń słabo rosnące gałęzie, jeśli przeszkadzają przejeżdżającym pojazdom lub zasłaniają widok nadjeżdżającym samochodem. Pozbądź się też nadłamanych lub złamanych gałęzi. Rozsądne jest też przycinanie nisko wiszących, podobnych do biczów gałęzi (zwłaszcza tych z cierniami), które mogą ranić przechodniów. Zaniedbane, zarośnięte krzewy mogą czasem zamienić się w małe, wielopiętrowe drzewa. Dlatego właściwa pielęgnacja jest niezwykle ważna. Przycinanie wpływa na kierunek, w którym rośnie dana roślina. Za każdym razem, gdy robisz cięcie, zatrzymujesz wzrost w jednym kierunku i zachęcasz go do innego. Ta zasada jest bardzo ważna, jeśli formujesz młode drzewa. W ten sposób możesz stworzyć silną, rozgałęziającą się strukturę.

Podziel się