Materiał Partnera Co warto wiedzieć o kwalifikowanym materiale siewnym?

Co warto wiedzieć o kwalifikowanym materiale siewnym?

Materiał siewny to, mówiąc krótko, części roślin przeznaczone do ich rozmnażania. Jak łatwo się domyślić, jakość uzyskanych plonów w dużej mierze zależy od jakości tego materiału. W celu jej potwierdzenia wprowadzono systemy kwalifikacyjne, dające gwarancję tożsamości i czystości odmianowej nasion – i tak powstał kwalifikowany materiał siewny. Co warto o nim wiedzieć? Jakie zalety ma jego stosowanie? Zapraszamy do lektury.

Czym jest kwalifikowany materiał siewny?

Kwalifikowany materiał siewny, zwany krócej kwalifikatem, powstaje wyłącznie z tak zwanego materiału bazowego (elitarnego) i podlega dokładnej, ściśle określonej kontroli – na polu i w laboratorium. Pozytywna ocena jest wyznacznikiem spełnienia wszystkich norm jakościowych i handlowych. Zgodnie z wprowadzonymi na początku 2020 roku przepisami tylko taki materiał siewny może być w legalnym obrocie. W związku z tym firmy handlujące nasionami oraz rolnicy mogą sprzedawać wyłącznie kwalifikat.

Etapy powstawania „kwalifikatu”

Proces powstawania kwalifikowanego materiału siewnego jest obłożony wieloma obostrzeniami, wymaga poszerzonego zakresu prac i spełnienia surowych warunków dotyczących prowadzenia plantacji. Wszystko po to, by zapewnić odbiorcom materiał siewny najwyższej, niekwestionowanej jakości – tłumaczy specjalista z Agronas, firmy produkującej mieszanki traw i nasiona rolnicze.

Pierwszym etapem jest staranny wybór miejsca plantacji nasiennej, tak by ustrzec się zmieszania gatunkowego lub odmianowego. W związku z tym uprawa kwalifikowanego materiału siewnego powinna odbywać się na polach, na których w ciągu ostatnich dwóch lat nie uprawiano zbóż.

Podczas wzrostu roślin trzeba dbać o zachowanie wysokich standardów agrotechnicznych oraz na bieżąco usuwać samosiewy i rośliny niespełniające wymagań. Przy zbiorze z kolei najważniejsze jest skrupulatne zachowanie czystości maszyn, by nie dopuścić do przemieszania się różnych nasion.

Kolejnym ważnym etapem jest magazynowanie nasion w odpowiednich warunkach, a następnie ich dokładne oczyszczenie. Później materiał siewny dzieli się na partie, z których pobierane są próbki do badań. Gdy ich wyniki okażą się pozytywne, materiał zostaje uznany za kwalifikowany. Zanim trafi na rynek, zostaje jeszcze poddany tak zwanemu zaprawianiu oraz pakowany w worki z obowiązkową urzędową etykietą.

Zalety stosowania kwalifikowanego materiału siewnego

Stosowanie kwalifikatu ma wiele zalet. Przede wszystkim rolnicy nie muszą obawiać się o klasę zakupionego materiału siewnego, która bezpośrednio przekłada się przecież na wysokość i jakość plonów. Ponadto kwalifikowany materiał siewny gwarantuje łatwiejszą uprawę, odporność roślin na czynniki chorobotwórcze oraz uzyskanie odpowiedniej obsady. Siew będzie również łatwiej dostosować do wybranej odmiany i wymaganego stanowiska.

Kwalifikowany materiał siewny zapewnia także korzyści finansowe, ułatwiając zdobycie dopłat i podnosząc dochody rolnika. Nie bez znaczenia jest również fakt, że użycie kwalifikatu znacznie upraszcza procedury prawne związane z zakupem i sprzedażą materiału siewnego.

Podziel się