Artykuł sponsorowany Facelia błękitna – niepozorna roślina ceniona przez pszczelarzy

Facelia błękitna – niepozorna roślina ceniona przez pszczelarzy

Rośliny miododajne, nazywane też pszczelarskimi czy pożytkowymi, to wielki skarb dla pszczelarzy. Dostarczają pszczołom niezbędnych do życia składników pokarmowych, jak nektar, pyłek i spadź, na których bazie wytwarzają one później miód. Jedną z takich roślin jest facelia błękitna. Choć facelia jest rośliną uniwersalną, to najczęściej uprawiana jest wyłącznie na pożytek pszczół. Dowiedz się jak uprawiać facelię błękitną oraz jakie są jej zalety.

Facelia błękitna – co to za roślina?

Facelia błękitna przez wielu pszczelarzy uznawana jest za królową roślin miododajnych. To pochodząca z Kalifornii roślina roczna z rodziny faceliowatych. Dorasta do około 80 cm wysokości, jest szorstko owłosiona, a jej liczne i drobne, niebieskofioletowe kwiaty oraz aromat skutecznie wabią pszczoły. Charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji – kwitnie po około 6 tygodniach od siewu przez 5-6 tygodni. Ponadto facelię błękitną cechuje wysoka wydajność nektarowa i pyłkowa, przy czym roślina ta nie ma specjalnych wymagań klimatycznych ani glebowych, dlatego tak chętnie jest uprawiana przez pszczelarzy w okolicach pasieki. Facelia błękitna to doskonałe rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy chcą zintensyfikować zbiory.

Wysiew facelii błękitnej

Facelia błękitna, wysiewana w pobliżu pasiek w odstępie do kilkunastu dni, stanowi źródło pożywienia dla pszczół przez cały rok. Choć może być wysiewana na każdym rodzaju gleby i nie ma specjalnych wymagań klimatycznych, najobficiej kwitnie na glebach żyznych i w latach ciepłych i niezbyt mokrych. Doskonale radzi sobie także z chwastami, ponadto posiada głęboki i dobrze rozwinięty system korzeniowy, dzięki któremu może pobierać niezbędne składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby i transferować je do nadziemnych części rośliny. 

Facelię można wysiewać od marca aż do końca lipca, lecz dla pszczelarzy najlepszym terminem siewu jest okres do końca czerwca – wówczas ich wydajność miodowa jest jeszcze bardzo wysoka i można w ten sposób załagodzić występujący w sierpniu krytyczny okres w pożytkach pszczelich – dodaje nasz rozmówca z firmy Agronas.

Przyjmuje się, że na nieużyźnionej glebie wysiewa się 14-16 kg/ha nasion, na średniej glebie 8-12 kg/ha, natomiast na glebie żyznej wystarczy 4-6 kg/ha. Glebę można nawozić, jednak trzeba uważać na nawozy azotowe, ponieważ są one szkodliwe dla pszczół oraz ich przedawkowanie ma negatywny wpływ na późniejsze kwitnienie i nektarowanie facelii błękitnej. Najlepiej więc pozwolić roślinie rosnąć bez wspomagaczy, aby uzyskać później obfite zbiory miodu. Facelia błękitna kiełkuje już po tygodniu od siewu, zakwita po około 6-7 tygodniach, a kwitnienie trwa przez co najmniej 5-6 tygodni, więc pszczoły mają zapewnione pożywienie na długi okres.

Zalety uprawy facelii błękitnej dla pszczelarzy

Choć facelia błękitna jest rośliną dość uniwersalną i doskonale nadaje się na poplon czy jeden ze składników odżywczych paszy dla zwierząt, najchętniej uprawiana jest wyłącznie na pożytek pszczół. Do niewątpliwych zalet facelii błękitnej należą szybki wzrost i możliwość kilkukrotnego siewu w różnych terminach, dzięki czemu można zapobiec krytycznym okresom w pożytkach pszczelich, zapewniając im niezbędne składniki pokarmowe. Facelia jest także rośliną, której nektar i pyłek wyjątkowo odpowiadają pszczołom pod względem smakowym i zapachowym, dlatego oblatują ją przez cały dzień. Na 1 m² kwiatów może pracować nawet 30 pszczół, gromadzących spore zapasy. Pozwala ona także na zgromadzenie sporych zapasów miodu – przyjmuje się, że z 1 ha facelii można uzyskać nawet do 400 kg miodu faceliowego.

Miód faceliowy – właściwości

Miód pozyskiwany z nektaru facelii błękitnej nazywany jest miodem faceliowym. Charakteryzuje się drobnoziarnistą strukturą, jasnożółtą barwą, kwiatowym aromatem i kwaskowym, słodkim smakiem, który szczególnie odpowiada dzieciom. Może także stanowić doskonałą alternatywę dla cukru. Ma bardzo bogaty i zróżnicowany skład – ponad 70% miodu faceliowego stanowią węglowodany, w dodatku obfituje on w olejki eteryczne, kwasy organiczne, witaminy, mikro- i makroelementy oraz magnez i żelazo. Przez wielu miód faceliowy uznawany jest także za naturalny lek o działaniu wzmacniającym. Dobrze rozgrzewa organizm i ma właściwości detoksykujące, antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Ponadto obniża ciśnienie, wspomaga leczenie schorzeń układu i chroni wątrobę przy zatruciach oraz działa antyoksydacyjnie. Miód faceliowy znajduje też zastosowanie jako kosmetyk, będąc składnikiem maseczek czy peelingów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas