Artykuł sponsorowany Artykuły niezbędne w hodowli pszczół

Artykuły niezbędne w hodowli pszczół

Hodowla pszczół to bardzo szlachetne zajęcie, które pozwala nie tylko uzyskać własny miód, ale również daje mnóstwo satysfakcji i jest fantastycznym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Ponadto te owady zaproszone do ogrodu zapylą wszystkie rośliny, zapewniając obfite plony. By jednak stworzyć pasiekę, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie. Jakich artykułów potrzebuje początkujący pszczelarz? W co warto się zaopatrzyć? Sprawdzamy!

Ule i ich wyposażenie 

Podstawą każdej pasieki są oczywiście ule, w których pszczoły mieszkają przez cały rok. Do wyboru mamy tradycyjne drewniane lub lekkie styropianowe i poliuretanowe domki różniące się rodzajem i wielkością. Trzy główne typy uli to: korpusowe, leżaki i kombinowane. W wyposażeniu ula nie może zabraknąć ramek i węz, czyli woskowych szablonów z komórkami plastra, w których pszczoły produkują miód. Ważne artykuły pszczelarskie to również poławiacze pyłku, przegrody zacieśniające i maty słomiane lub filcowe służące do ocieplenia ula na zimę.

Podstawowe narzędzia i urządzenia w pasiece 

Pracę w pasiece ułatwiają rozmaite sprzęty i narzędzia. Do najważniejszych zaliczamy m.in.:

  • zmiotkę pszczelarską do omiatania plastrów;
  • podkurzacz kwasoodporny do odymiania zdenerwowanych pszczół;
  • nóż i widelec do odsklepiania wosku;
  • dłuto z rozpierakiem – nierdzewne i sprężyste;
  • sito do miodu;
  • drut nierdzewny do ramek.

Wśród podstawowych urządzeń niezbędnych do hodowli pszczół trzeba natomiast wymienić miodarkę, która służy do odwirowywania miodu z plastrów. Na rynku dostępne są miodarki z napędem ręcznym, doskonałe do hobbystycznej hodowli na niewielką skalę, i stworzone z myślą o dużych pasiekach miodarki elektryczne mieszczące wiele ramek. Warto wiedzieć, że model tego urządzenia musi być kompatybilny z ulami i ramkami używanymi w danej pasiece.

Wybierając sprzęt, warto zwracać uwagę na jego jakość, by posłużył dłużej niż jeden sezon, a praca z nim była komfortowa. Akcesoria pszczelarskie sprawdzonych producentów można znaleźć np. w centrum ogrodniczym Ogród-Dom w Niepołomicach, prowadzącym również sklep internetowy.

Odzież pszczelarska 

Do pracy z pszczołami niezbędny jest odpowiedni strój, chroniący przed użądleniem. W jego skład wchodzi kapelusz z siateczką, bluza pszczelarska lub kombinezon uszyty z wytrzymałego, a przy tym oddychającego materiału, np. z bawełny lub drelichu. Pełny kombinezon nie zawsze jest konieczny, powinny jednak zakładać go osoby uczulone na jad pszczół, początkujący i pszczelarze hodujący agresywne rasy pszczół. Przydadzą się także rękawice, wygodne buty i długie skarpety.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas