Artykuł sponsorowany Zastosowanie profili stalowych

Zastosowanie profili stalowych

Stal powstaje jako stop żelaza oraz węgla, który następnie jest poddawany odpowiedniej obróbce termicznej i plastycznej. Najważniejszą cechą tak powstałego elementu jest jego twardość, wytrzymałość, jak również sprężystość. Materiał ten wykorzystuje się na szeroką skalę podczas produkcji najróżniejszych wyrobów hutniczych. Służy między innymi do produkcji profili stalowych, nazywanych również kształtownikami.

 

Czym są profile stalowe i jakie jest ich zastosowanie?

Kształtowniki, czyli profile stalowe posiadają bardzo szerokie zastosowanie, dzięki czemu chętnie wykorzystuje się je w wielu dziedzinach przemysłu. Najczęściej używane są w budownictwie oraz przemyśle samochodowym. W przypadku sektora budowlanego najczęściej stosuje się je jako materiał przeznaczony do tworzenia ścian nośnych oraz stropów. Wykorzystując je na zewnątrz, służą do tworzenia między innymi balustrad, jak również bram oraz ogrodzeń.

Specjalista z firmy ALLTS zauważa: Profile stalowe ze względu na swoją dużą wytrzymałość, jak i giętkość stały się jednymi z bardziej popularnych materiałów wykorzystywanych na szeroką skalę. Ich głównymi cechami są stosunkowo duża długość, wytrzymałość oraz stały poprzeczny przekrój.

 

Rodzaje profili stalowych

To właśnie od wspomnianych przekrojów profili wywodzą się poszczególne jego nazwy. Najpopularniejszymi, jakie można kupić na rynku, są:

  • ceownik – przekrój tego profilu przypomina literę C, najczęściej występuje w formie stosunkowo krótkich elementów przypominających wyglądem listwy metalowe; stosowany jest jako element konstrukcyjny bram oraz ogrodzeń;

  • teownik – jego przekrój przypomina literę T, najczęściej wykorzystywany profil w budownictwie, stosuje się go również w zakładach produkcyjnych i pojazdach gospodarczych takich jak np. maszyny rolnicze,

  • dwuteownik – jego przekrój przypomina złączone ze sobą dwie litery T, stosowany jest najczęściej w budownictwie jako element nośny konstrukcji,

  • kątownik – którego przekrój przypomina literę L, profil najbardziej rozpoznawany o szerokim zastosowaniu w wielu dziedzinach przemysłu.

 

Kształtowniki stalowe gięte oraz walcowane

Profile stalowe można od siebie odróżnić nie tylko ze względu na kształt ich przekroju. To również podział na profile walcowane oraz gięte. Jaka jest zatem różnica pomiędzy nimi? 

W przypadku profili giętych jest to produkt, który może być tańszy, jednak jego wytrzymałość jest proporcjonalna do ceny, czyli równie niska. Oznacza to, że element ten jest praktycznie bezużyteczny w przypadku konstrukcji o dużych wymiarach, które muszą sprostać bardzo dużym obciążeniom. Profilami o zdecydowanie większej odporności oraz wytrzymałości są te walcowane na gorąco. Materiał ten poddawany jest procesowi walcowania jeszcze podczas prac w zakładzie hutniczym. Dzięki takiemu zabiegowi profile posiadają idealną powierzchnię na całej długości elementu, jak również taką samą grubość w każdym punkcie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas