Materiał Partnera Systemy mocowań paneli fotowoltaicznych

Systemy mocowań paneli fotowoltaicznych

Wdrażanie w domach jednorodzinnych paneli fotowoltaicznych wiąże się z koniecznością przygotowania audytu fotowoltaicznego, odpowiedniego projektu, a następnie przeprowadzenia precyzyjnych prac montażowych. Te nie tylko związane są zaś z elektroinstalatorstwem, ale również z właściwym doborem systemu mocowania. Ma to duże znaczenie dla estetyki obiektu, jakości działania paneli, a także dla bezpieczeństwa.

System mocowania dostosowywany do warunków technicznych

Systemy mocowania paneli fotowoltaicznych są dzisiaj przede wszystkim dostosowywane do warunków technicznych określonych dachów. Inne wybierzemy zatem dla dachu płaskiego, a inne dla dachy skośnego. Odmienne wyroby metalowe do mocowania, zastosujemy również w przypadku różnych pokryć dachowych. Ważnym wyznacznikiem jest również typ konstrukcji więźby dachowej, do której niekiedy mocuje się specjalne ruszty. Pamiętać należy o tym, że panel musi być doskonale zabezpieczony przed „oderwaniem” się od dachu. Musi mieć również odpowiednią estetykę, ochronę odgromową, czy też musi być położony idealnie pod wyznaczonym przez pracownię energetyczną kątem. Czynników, które determinują zastosowanie odpowiedniego systemu mocowania jest zatem bardzo dużo.

Przykłady systemów mocowań

Systemy mocowań można dzisiaj zarówno zamawiać na specjalne zamówienie w nowoczesnych pracowniach metaloplastycznych, jak i też można kupować je z wcześniej przygotowanych producenckich katalogów. W zależności do danej marki, wykorzystana może być inna technologia mocowania, choć większość z nich jest do siebie zbliżona. Pamiętać jednak należy o tym, aby zwracać uwagę na deklaracje własności użytkowych, w tym na jakość systemu mocowania paneli fotowoltaicznych.

Jeśli chodzi o ich przykłady, warto zapoznać się z takimi systemami, jak:

  • Dla dachów płaskich: konstrukcja balastowa układ pionowy, konstrukcja balastowa układ poziomy, konstrukcja przykręcana. Można je montować nawet na membranach oraz papach.
  • Dla dachów skośnych: podstawa montażowa dla blach trapezowych, podstawa montażowa dla blach na rąbek, podstawa montażowa dla płyt warstwowych, śruba dwugwintowa z nakrętką dla blachodachówek, uchwyt nieregulowany dla dachówek, uchwyt regulowany, uchwyt podwójnie regulowany.

W poszukiwaniu sprawdzonych dostawców

Kupnem systemów mocowań najczęściej zajmują się dla nas pracownie fotowoltaiczne, które same doskonale dobierają je do odpowiednich wymiarów oraz masy paneli. Najczęściej jednak dobre firmy wykonawcze stawiają na technologie renomowanych producentów. Tu pojawia się oferta przedsiębiorstwa UNAM, który jest w stanie dostarczyć także wysokiej klasy systemy mocowania dla farm słonecznych! Mowa o elementach, które są dedykowane konstrukcjom fotowoltaicznym wolnostojącym. 

Opracowanie:

Unam Młynarski Andrzej

Złotów , Okrężna 2

Podziel się