Materiał Partnera Zalety stosowania wyrobów z aluminium

Zalety stosowania wyrobów z aluminium

Aluminium to pierwiastek, z którego w 8% składa się skorupa ziemska. To również jeden z najpowszechniej stosowanych metali we wszystkich gałęziach przemysłu ze względu na szereg zalet takich jak między innymi duże właściwości plastyczne i ochronne, lekkość czy srebrny, błyszczący metal?

Aluminium w przemyśle spożywczym

Aluminium znane nam z szeroko pojętego przemysłu otrzymywane jest z rud boksytu, a następnie poddawane elektrolizie tlenkiem glinu. Każdy z nas na pewno kojarzy nazwę aluminium choćby z przemysłem spożywczym, bowiem to z jego czystszej postaci wyrabiane są puszki do piwa czy napojów gazowanych. Stopy aluminium tego rodzaju cechują się dużą elastycznością i plastycznością oraz małą gęstością, co daje efekt lekkości. W przypadku przemysłu żywieniowego dodatkowym atutem glinu jest fakt, iż może być poddawany wielokrotnemu recyklingowi bez naruszeń strukturalnych, a więc jest metalem kolorowym przyjaznym środowisku. Glin jest również nietoksyczny, niepalny i łatwy w obróbce mechanicznej i powierzchniowej takiej jak anodowanie, lakierowanie, powlekanie, malowanie czy oklejanie.

Zastosowanie twardszych stopów aluminium

Lekkość aluminium to kolejna zaleta, jeśli chodzi o produkcję części samolotów bądź sprzętów sportowych. Aby jednak kilkakrotnie zwiększyć dość małą naturalną wytrzymałość oraz twardość aluminium, stosowane są stopy poddawane odpowiedniej obróbce cieplnej. Cechuje je również korzystny parametr konstrukcyjny. Natomiast aluminium stopiony z magnezem posiada właściwości takie jak wyżej wspomniano, czyli twardość, wytrzymałość oraz odporność na działanie wody, wielu kwasów organicznych oraz związków azotu, co idealnie wpisuje się w potrzeby produkcji sprzętów AGD.

Zastosowanie aluminium w przemyśle budowlanym

Aluminium, które nabyć można w firmie Metall- Expres Sp. z o o., cechuje również dobra ciągliwość oraz duże przewodnictwo elektryczne i cieplne, przez co jest wykorzystywany do produkcji przewodów elektrycznych. Ponadto glin daje możliwość użycia przy nim różnych technik łączenia elementów, tak więc te wykonane z aluminium można poddać nitowaniu, skracaniu, klejeniu, spawaniu czy lutowaniu, co daje ogrom możliwości zastosowania m.in. w budownictwie do produkcji takich elementów jak między innymi rury, blachy, pręty, folie itp.

Zastosowanie aluminium w przemyśle motoryzacyjnym

Jeśli zostanie dodany do glinu krzem, to otrzymany zostanie stop o właściwościach korozyjnych idealnie nadający się do produkcji felg samochodowych. Ponadto, aluminium wykorzystywane jest do produkcji blach karoseryjnych, elementów oświetlenia, reflektorów oraz do konstrukcji samochodów ciężarowych.

Opracowanie:

Metall-Expres Sp. z o.o.

Zaczernie 190H

Podziel się