Artykuł sponsorowany Z czego są wykonywane opakowania na kosmetyki?

Z czego są wykonywane opakowania na kosmetyki?

Produkty kosmetyczne to wyjątkowa grupa artykułów. Przy ich wyborze jednym z najważniejszych elementów jest wygląd wizualny, który ma za zadanie przyciągać wzrok. Co więcej, kosmetyki powinny powstawać z wykorzystaniem odpowiednich opakowań, tak, aby zarówno transport produktu był bezpieczny, jak i ich świeżość pozostawała na jak najwyższym poziomie. Obecnie producenci nowoczesnych opakowań wykorzystują metody, które pozwalają na uzyskanie ciekawego kształtu wraz z zachowaniem właściwości i trwałości produktu. Jak przebiega proces produkcji opakowań kosmetycznych?

Z jakich materiałów wykonywane są opakowania na kosmetyki?

Najczęściej wybieranymi materiałami są tworzywa sztuczne, które są bardzo wytrzymałym materiałem. Obecnie wiele firm produkuje opakowania na kosmetyki za pomocą popularnej metody wtrysku.

- Na pierwszym etapie produkcji następuje ogrzewanie i upłynnianie tworzywa. Następnie przy pomocy specjalnego ślimaka, tworzywo zostaje przelane do formy wtryskowej. Pod wpływem czasu, upłynnione tworzywo zasycha, a następnie otrzymujemy gotowy produkt. - jak podkreśla producent opakowań kosmetycznych Jan&Tom s.c. Cały proces jest zautomatyzowany i przebiega przy pomocy wtryskarki, dzięki czemu jest on krótki i powtarzalny, a gotowy produkt w większości przypadków nie wymaga końcowej obróbki. Natomiast uzyskane materiały są dokładne i wyglądają estetycznie. -

Metoda wtryskowa umożliwia uzyskanie większości kształtów, dlatego chętnie stosowana jest do wykonywania pojemników kosmetycznych, np. kasetek do cieni. Zastosowanie polipropylenu powoduje, że materiał jest odporny na działanie substancji chemicznych stosowanych w kosmetykach, a w dodatku jest twardy, dzięki czemu chroni produkty podczas transportu, jak i w czasie codziennego użytkowania. Co więcej, powtarzalny proces produkcji wpływa na redukcję odpadów, a pozostałe elementy poddawane są recyklingowi, w związku z czym istnieje możliwość ich ponownego wykorzystania. Metoda wtryskowa jest zatem przyjazna dla środowiska i nie emituje szkodliwych substancji dla zdrowia.

Jakie są rodzaje opakowań?

Opakowania kosmetyczne muszą być przede wszystkim dopasowane do rodzaju produktu. Tak, aby nie tylko wyglądały estetycznie, ale i odpowiednio go zabezpieczały. Kosmetyk musi być chroniony przed wilgocią, a także światłem. Przy wyborze opakowania kosmetycznego warto również zwrócić uwagę na wygodę i komfort korzystania. Co więcej, każdy produkt wymaga dopasowania ze względu na swoją konsystencję i właściwości. Do kosmetyków sypkich idealnie sprawdzą się kasetki na puder i róż. W przypadku płynnych konsystencji najczęściej wybierane są słoiczki na błyszczyk lub specjalne butelki.

Sposoby dekorowania opakowań kosmetycznych
Ważnym etapem produkcji opakowań jest dobór, jak i wykonanie eleganckiego zdobienia, którego główną funkcją będzie uzyskanie atrakcyjnego wyglądu, ale i nadanie charakteru związanego z marką kosmetyku. Najczęściej do zdobienia wykorzystuje się jedną z trzech metod: hot-stamping, sitodruk lub druk tamponowy. Oczywiście sposób dekorowania opakowań kosmetycznych wybierany jest indywidualnie i następuje po dokładnym stworzeniu projektu. Najpopularniejszą metodą jest hot-stamping, który polega na polega na tłoczeniu folii na gorąco. Za pomocą rozgrzanego stempla na powierzchni wytłoczony zostaje uprzednio wybrany wzór. Specjalna folia pozwala na uzyskanie efektów lustrzanych, a także hologramu, co z pewnością wpłynie na uzyskanie eleganckiego opakowania.

Ciekawą metodą jest również sitodruk, który polega na nałożeniu farby za pomocą gęstego sita na zdobioną, płaską powierzchnię. Nadruki wykonane tym sposobem pozostają wyraziste, a nasycone kolory pozwalają na możliwość uzyskania efektu 3D. Co więcej, materiał jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

W przypadku nierównych powierzchni np. wklęsłych lub wypukłych, doskonale sprawdzi się metoda tampondruk. Wzór z płytki nanoszony jest na opakowanie za pomocą miękkiego stempla, nazywanego tamponem. Natomiast główną zaletą tej metody jest możliwość uzyskania zdobienia o dużej rozdzielczości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas