Artykuł sponsorowany Wodorozcieńczalny czy rozpuszczalnikowy? Jaki lakier do parkietu wybrać?

Wodorozcieńczalny czy rozpuszczalnikowy? Jaki lakier do parkietu wybrać?

Wykonany z drewna naturalnego parkiet wymaga przeprowadzania regularnych zabiegów konserwacyjnych polegających m.in. na cyklinowaniu oraz ponownym lakierowaniu. I to właśnie różnego rodzaju lakiery odpowiadają za nadanie mu pożądanych właściwości użytkowych oraz estetycznych. Trzeba jednak wiedzieć o tym, iż wybór powłoki ochronnej nie może odbywać się na zasadzie pełnej dowolności. Obecnie klienci mają do wyboru przede wszystkim produkty wodorozcieńczalne oraz rozpuszczalnikowe. Czym się charakteryzują?

Co wyróżnia lakiery wodorozcieńczalne?


Nowoczesne lakiery wodorozcieńczalne, nazywane również potocznie wodnymi, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi. Taki stan rzeczy wynika oczywiście ze składu produktu, w którym znajdują się m.in. akryle, poliuretany czy też poliwęglany. Dlatego też uzyskana powłoka ochronna doskonale radzi sobie zarówno z oddziaływaniem czynników zewnętrznych takich jak przede wszystkim wilgoć, jak i z wpływem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Lakiery wodne nie są podatne ani na zarysowania, ani tym bardziej na ścieranie. Trzeba także zaznaczyć, że uzyskana powierzchnia cechuje się ponadto dobrą elastycznością, dzięki czemu świetnie znosi wszelkie uderzenia.

Za ogromną zaletę tego typu lakierów uznaje się szybki czas schnięcia, który wynosi około 8 dni. Dzięki temu, że podczas nakładania lakier nie wydziela szkodliwych oparów, a w jego składzie nie ma formaldehydów, nie trzeba obawiać się o ewentualne konsekwencje zdrowotne. Jednakże sporym minusem lakierów wodorozcieńczalnych jest trudny proces aplikacji. Decydując się zatem na to rozwiązanie, trzeba będzie skorzystać z pomocy specjalistów. Jak zatem sprawa wygląda w przypadku drugiego rozwiązania?

Co warto wiedzieć o lakierach rozpuszczalnikowych?


Jak sama nazwa wskazuje, głównym składnikiem tego typu lakierów są rozpuszczalniki, stanowiące aż 60% ich składu. Lakiery rozpuszczalnikowe, jak żaden inny z dostępnych na rynku produktów, doskonale wydobywają naturalne piękno drewna, z którego został wykonany parkiet. Dzięki temu wnętrze zyskuje absolutnie unikalnego charakteru i elegancji. Trzeba również podkreślić fakt, iż lakiery te charakteryzują się lepszą wytrzymałością od swoich wodorozcieńczalnych odpowiedników, a co za tym idzie, mogą być bez żadnych obaw wykorzystywane w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach takich jak np. salon. Wyjątkowo atrakcyjnie przedstawia się oferta lakierów dwuskładnikowych, których wykorzystanie gwarantuje najlepsze możliwe do uzyskania rezultaty.

Jak podkreślają specjaliści z hurtowni Adro, nie jest to oczywiście rozwiązanie pozbawione wad. Lakiery wydzielają bardzo silny zapach o działaniu drażniącym na ludzkie drogi oddechowe. Schną także dłużej. Wielu producentów zastrzega nawet, że pomieszczenie może być użytkowane dopiero wtedy, gdy szkodliwy odór ulotni się całkowicie. Lakiery rozpuszczalnikowe są jednak znacznie łatwe w prawidłowiej aplikacji. Dlatego też można pokusić się o samodzielne przeprowadzenie prac renowacyjnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas