Artykuł sponsorowany Właściwości opałowe granulatu drzewnego

Właściwości opałowe granulatu drzewnego

Granulat drzewny, nazywany inaczej pelletem to jeden z rodzajów paliw stałych. Wyróżnia się on wieloma zaletami, dzięki czemu nieustannie zdobywa nowych zwolenników. Te małe i pachnące drewnem granulki są łatwe w transporcie i magazynowaniu, a co najważniejsze – wydajne, tanie i przyjazne dla środowiska naturalnego. A jakie właściwości opałowe posiada taki granulat?

Granulat drzewny – co to jest?

Obecnie pelet nie stanowi już nowości na rynku, jego popularność zwiększa się z roku na rok, a sprzedaż rośnie wraz z naszą ekologiczną i ekonomiczną świadomością. Granulat drzewny stanowi bowiem najlepszą alternatywę dla innych paliw takich jak węgiel, olej czy gaz.

Nim przejdziemy do cennych właściwości pelletu, chwilę uwagi poświęcimy jemu samemu. Granulat drzewny, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z drewna. Do jego produkcji wykorzystywane są powstałe po obróbce drewna wióry oraz trociny. Głównym surowcem są drzewa iglaste, w szczególności zaś sosna. Pellet stanowi niewyczerpalne źródło energii naturalnie odnawialnej.

Właściwości opałowe granulatu drzewnego

Dlaczego warto wybrać pellet? Odpowiedź jest prosta: granulat drzewny to niezawodne, ekologiczne i ekonomiczne paliwo.

Na czym polega jego niezawodność?

Granulat drzewny jest niezawodny dzięki cennym właściwościom, jakie posiada drewno oraz dzięki technologii, w której powstaje. One gwarantują jego stałą i zawsze pewną jakość. Jasno mówią o tym parametry peletu takie jak wartość opałowa, wynosząca około 5 kW/kg, ciężar właściwy równy minimum 650 kg/, wilgotność, osiągająca maksymalnie 8% oraz zawartość popiołu równa maksymalnie 0,5% ciężaru – tłumaczy nasz rozmówca z firmy Metalik, która dostarcza wysokiej jakości granulatu drzewnego.

Granulat drzewny – ekologia i ekonomia

Pellet, będący korzystną alternatywą dla oleju opałowego, gazu, węgla czy energii elektrycznej jest paliwem ekologicznym. Produkowany jest bowiem wyłącznie z wiórów i trocin z drzew iglastych bez żadnych dodatków.

Trociny i wióry pod wysokim ciśnieniem poddawane są sprasowaniu na granulat. Dzięki temu powstałe w tym procesie granulki stanowią pozbawiony dwutlenku węgla, wysokiej jakości opał, który w piecach ulega spaleniu nie pozostawiając przy tym dużych ilości popiołu. Jednym słowem – palenie peletem to brak zanieczyszczeń przy optymalnym efekcie spalania.

Wreszcie granulat drzewny jest bardzo ekonomiczny, co jasno pokazują liczby – 2 kg peletu = 1 L oleju opałowego. Ponadto z uwagi na to, że granulki są sprasowane, pelet jest paliwem łatwym do transportowania i magazynowania, a także prak­tycznym i czystym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas