Materiał Partnera Windy szpitalne, czyli urządzenia niezbędne w każdym szpitalu

Windy szpitalne, czyli urządzenia niezbędne w każdym szpitalu

Szpital to miejsce, w którym codziennie przebywa ogromna liczba pacjentów. Często są to osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą poruszać się po schodach. Właśnie dlatego w tym miejscu niezbędne są dźwigi osobowe określane także jako windy szpitalne. Spójrzmy na te urządzenia z nieco szerszej perspektywy w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Czym charakteryzują się windy szpitalne?

Jak wiadomo, podstawowym zadaniem dźwigów osobowych i towarowych, czyli potocznie mówiąc, wind, jest transport na wyższe bądź niższe kondygnacje budynku. W przypadku wind szpitalnych te zadania są w zasadzie identyczne. Istnieją tutaj jednak pewne różnice. Otóż winda szpitalna ze względu na warunki pracy musi posiadać znacznie wyższy, sięgający 1600 kg udźwig. Oprócz tego jej kabina jest znacznie większa w porównaniu do zwykłych urządzeń dźwigowych. Posiada ona także drzwi po obu stronach. Dodajmy również, że w zależności od wysokości, na jakiej się porusza, może ona mieć napęd hydrauliczny lub elektryczny. Winda szpitalna jest również często wyposażona w tak zwany tryb jazdy szpitalnej umożliwiający błyskawiczne dotarcie na określone piętro, gdzie czeka wymagający pomocy pacjent.

Czy windy szpitalne ulegają awarii?

Pomimo tego, iż windy szpitalne znoszą znacznie większe obciążenia niż tradycyjne dźwigi osobowe, to również w nich mogą wystąpić różnego rodzaju awarie. Niestety, tutaj usterka zazwyczaj okazuje się być bardziej niebezpieczna ze względu na stan zdrowia pacjentów. Bardzo istotną kwestię zatem stanowi tu regularna konserwacja tych urządzeń, którą możemy zlecić specjalistom z firmy ZIIED z Lublina. Do typowych awarii związanych z nieprawidłowym działaniem windy szpitalnej zaliczamy różnego rodzaju usterki elektryczne, awarie urządzeń hydraulicznych lub uszkodzenie bądź zablokowanie drzwi. Są one spowodowane na przykład rzuconym do szybu windy przedmiotem. Bardzo często dochodzi tutaj także do zatrzymania się dźwigu pomiędzy poszczególnymi piętrami, co również stwarza duże niebezpieczeństwo dla użytkowników.

Opracowanie:

Podziel się