Materiał Partnera Wiata stalowa - o czym pamiętać przy jej stawianiu?

Wiata stalowa - o czym pamiętać przy jej stawianiu?

Wiaty, szczególnie te stalowe są bardzo przydatne nawet przy domach jednorodzinnych. Jeśli jesteśmy zainteresowani tym rozwiązaniem, pamiętajmy o kilku kwestiach, aby uniknąć najczęstszych błędów.

Czym jest wiata i do czego jest potrzebna?

Wiata to konstrukcja złożona z dachu podpartego słupami bez ścian lub nadwieszanego nad ścianami. Możemy ją spotkać na co dzień w wielu miejscach. Najpopularniejsze są wiaty przystankowe - autobusowe, tramwajowe i kolejowe. Możemy spotkać też wiaty drewniane - szczególnie w agroturystykach lub na szlakach górskich. Nie mają one żadnej termoizolacji - ich zadaniem jest głównie ochrona przed deszcze lub (w przypadku tych ze ścianami) wiatrem.

Wiata stalowa stała się bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym przy domach jednorodzinnych. Służy przede wszystkim zadaszeniu samochodów, jeśli nie mamy wystarczającej ilości miejsc garażowych. To świetne rozwiązanie, na które nie potrzebujemy pozwolenia na budowę (o ile jej powierzchnia nie przekracza 35 m2).

O czym pamiętać przy konstrukcji wiaty?

Zacznijmy od stworzenia projektu wiaty. Musimy obliczyć, jaka ilość stali będzie nam potrzebna, aby nie przepłacić za odpady. Ważne jest określenie wszystkich wymiarów geometrycznych. Następnie zróbmy też listę elementów łączących.

W skład wiaty stalowej wchodzą m.in. fundamenty. Od sposobu łączenia słupa z fundamentem będzie zależała powierzchnia wykopu. Trzeba też zwrócić uwagę na siły, które będą na nie działać - ciężar konstrukcji, wiatr, a nawet zalegający zimą śnieg.

Słupy to kwestia bardzo rozbudowana i należy skonsultować ją ze specjalistą - on doradzi, które słupy będą najbardziej trwałe, a także estetyczne.... i tanie. Rozpiętość cenowa w tych kwestiach jest znacząca.

Najważniejszym elementem jest dźwigar główny/dachowy.  Trzeba wziąć pod uwagę, jak duża jest rozpiętość dachu, a także uwzględnić w projekcie dźwigary i płatwie, a później zdecydować się na najlepsze rozwiązanie, np. elementy blachownicowe. Przy decydowaniu się na konkretny typ kształtownika, z którego wykonana jest płatew, trzeba wziąć pod uwagę jej możliwości konstrukcyjne związane z połączeniem pokrycia dla płatwi. Możemy w ten sposób stworzyć środowisko sprzyjające korozji, co szybko negatywnie odbije się na naszej konstrukcji.

Na końcu należy pokryć dach. Warto tu zwrócić uwagę na dwa rozwiązania: poliwęglan i blachę trapezową. Ten pierwszy materiał jest przezroczysty i lekki. Z kolei tańsza i łatwiejsza w montażu będzie blacha trapezowa, choć nie uzyskamy nią efektu szklanego dachu.

Czy wiatę warto budować samodzielnie?

Z pozoru postawienie wiaty stalowej wydaje się być proste. Możemy bagatelizować kwestie projektu i obliczeń, jednak czas zweryfikuje naszą budowlę, co może przynieść duże straty w przypadku jej zawalenia. Najlepiej, jeśli te zadania zostawimy ekspertom, takim jak Lenax Konstrukcje Stalowe. Mamy wtedy pewność, że nasza konstrukcja pozostaje bez wad.

Opracowanie:

Lenax Konstrukcje stalowe

Wilków , Dworcowa 15

Podziel się